ana sayfa / Dünya / ABD’nin, Karadeniz’e savaş gemilerini sevk etme kararı aldığı ileri sürüldü

ABD’nin, Karadeniz’e savaş gemilerini sevk etme kararı aldığı ileri sürüldü

ABD’nin, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlikten dolayı Karadeniz’e savaş gemisi sevk etme hazırlığı yaptığı iddia edildi.

Washington, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik nedeniyle Karadeniz’e savaş gönderme kararı aldı.

Pentagon’un, gemilerin Boğazlardan geçişi konusunda Türkiye’yi bilgilendirmesi konusunda ABD Dışişleri Bakanlığına talepte bulunduğu da iddia edildi.

Pentagon sözcülerinden Eric Pahon ise, iddialar üzerine savaş gemilerinin konumu hakkında herhangi bir bilgi vermeyeceğini söylemekle yetindi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de TRT’ye yaptığı açıklamada Montrö sözleşmesine uygun hareket ettiklerini ancak Türkiye ile yapılan diplomatik yazışmaları hakkında ayrıntı veremeyeceğini dile getirdi.

Bazı Amerikalı yetkililer ise, gemi geçişi için karar alınması halinde 15 günlük süreyi beklememek için Türkiye’den geçiş talebinde bulunulduğunu ancak şu aşamada gemilerin Karadeniz’e gönderilmesinin öngörülmediğini söyledi.

Karadeniz, ABD’nin Avrupa Komutanlığı ve 6. filonun görev bölgesinde yer alıyor.

1936 tarihli Montrö Sözleşmesi’ne göre Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkeler 15 gün önceden Türkiye’ye geçiş için bilgi vermek zorunda.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …