ana sayfa / Dünya / ‘Afganistan’da sivil ölümleri rekor düzeye çıktı’

‘Afganistan’da sivil ölümleri rekor düzeye çıktı’

 

Birleşmiş Milletler’in rakamlarına göre, Afganistan’da çatışmalarda ölen sivil sayısı 2018’de son dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yaklaşık 3 bin 800 sivil, 2018 yılındaki çatışmalarda hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) raporuna göre, 2018 yılında Afganistan’da silahlı çatışmalarda ölen sivillerin sayısı rekor seviyeye çıktı. Sivil ölümleri, bir önceki yıla göre yüzde 11 artarak 3 bin 804 olarak kayıtlara geçti. Ölenlerden 927’sinin çocuk olduğu açıklandı.

Rapora göre, ölüm sayısının artmasındaki başlıca etmen, Taliban ve IŞİD tarafından sivillere yönelik ‘hedef gözeterek’ gerçekleştirilen saldırılar. Geçen yıl Afganistan’da çoğu başkent Kabil’de olmak üzere 65 intihar saldırısı gerçekleşti. 2 bin 200 sivilin ölümünden radikal İslamcı Taliban ile IŞİD sorumlu tutuluyor.

Hükümet de öldürdü

Raporda ABD ve Afganistan ordusunun artan sayıdaki hava saldırılarının da sivil ölümlerin artışında önemli rol oynadığı belirtildi. Geçen yıl 536 sivilin bu tür hava saldırılarında öldürüldüğü ifade edilen raporda, binden fazla sivilin ise hükümet ve müttefiklerinin düzenlediği operasyonlarda yaşamını yitirdiği tespiti yer aldı. Radikal İslamcı grupların sivilleri kalkan olarak kullanmasının da bu sayıda etkili olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili olarak, “İnsani acıları ve trajediyi sona erdirmenin vaktidir” açıklamasını yapan UNAMA Başkanı Tadamichi Yamamoto, “Ölümleri ve yaralamaları sona erdirmenin en iyi yolu çatışmaları sonlandırmaktır” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler’in 10 yıldan beri tuttuğu kayıtlara göre, bu süre içerisinde Afganistan’daki çatışmalarda en az 32 bin sivil yaşamını yitirdi, yaklaşık 60 bin kişi de yaralandı.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …