ana sayfa / Son Dakika / AKP, yerel seçimler için ilk defa SMS anketleri yaptı

AKP, yerel seçimler için ilk defa SMS anketleri yaptı

AKP, yerel seçimler konusunda halkın nabzını tutmak için ilk defa SMS anketleri yaptı. Anketlerden sürpriz sonuçlar çıktı.

AKP’nin, yerel seçimler konusunda halkın nabzını tutmak için ilk defa yaptığı SMS anketlerinden sürpriz sonuçların çıktığı göründü. AKP kurmayları, birçok yerde partinin gündemindeki isimler değil, farklı aday isimleriyle karşılaştıklarını belirtti.

İstanbul’da yapılan tüm anketlerde Binali Yıldırım’ın isminin çıktığı, Süleyman Soylu’nun adının hem İzmir’de hem de İstanbul’da çıktığı, Ankara’da ise Mehmet Özhaseki, Ali Babacan ve Veysel Tiryaki’nin isminin çıktığı göründü.

AKP kurmayları, Kâğıthane, Ümraniye, Beykoz, Zeytinburnu, Güngören, Arnavutköy, Beyoğlu ve Bahçelievler belediye başkanlarının üç dönem kuralına takıldığını, ancak bazı isimlerle ilgili ‘istisna’ olabileceğini söyledi. Anketlerden çıkan sonuçlar ‘sürpriz’ olarak niteleniyor.

AKP, bu riski göze almayacak

Öte yandan, AKP’nin Meclis’teki sandalye sayısı nedeniyle milletvekillerinden belediye başkan adayı gösterilmesi düşük ihtimal olarak görünüyor. TBMM’de 290 sandalyeye sahip olan AKP’nin, ikiden fazla milletvekilinin belediye başkanı olarak seçilmesi durumunda, komisyonlardaki çoğunluğunu kaybedeceği belirtiliyor.

AKP kurmayları, bu riskin göze alınamayacağını, bu nedenle de milletvekillerinden en fazla iki ismin aday gösterilebileceğine dikkat çekiyor. Aday olmak için milletvekilliğinden istifa şartı bulunmuyor. Aday olan kişinin belediye başkanı seçilmesi durumunda ise milletvekilliği düşüyor.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …