ana sayfa / Son Dakika / ‘Ankara katliamı’nda yaralanan gence tazminat ödenecek

‘Ankara katliamı’nda yaralanan gence tazminat ödenecek

 

İçişleri Bakanlığı ve valilik, Ankara Garı’nda 10 Ekim 2015’te yaşanan çifte IŞİD saldırısında sol bacağından yaralanan vatandaşa tazminat ödemeye mahkum edildi.

Evrensel’den Cansu Pişkin’in haberine göre, IŞİD saldırısında yaralanan 25 yaşındaki Uğur Erman Karakoç, İçişleri Bakanlığı ve valilik aleyhine dava açtı.

Karakoç, gereken önlemleri almayarak zarar oluşmasına neden olmakla suçladığı bakanlık ve valilikten 5 bin lira maddi, 150 bin lira manevi tazminat ödemesini talep etti.

Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi de, 23 Kasım 2018 tarihli kararında, bakanlık ve valilik tarafından 416 bin 877 lira 53 kuruluşluk maddi zararın ödenmesine hükmetti.

Mahkeme, tazminata hükmetmede, Manisa Kirazoğlu Devlet Hastanesi ve mahkeme tarafından atanan bilirkişinin Karakoç’a verdiği ‘yüzde 43 oranında engelli’ raporunu dayanak aldı.

Kararda şöyle denildi: “Canlı bomba ile gerçekleştirilen patlama olaylarının çok sayıda vatandaşın ölümüne ve yaralanmasına sebep olduğu göz önüne alındığında, olay nedeniyle yaralanan davacının maddi ve manevi zararlarının sosyal risk ilkesi uyarınca davalı idarece tazmin edilmesi gerekmektedir.”

‘Terör eyleminden dolayı ortaya çıkan manevi zarar sebebiyle hükmolunacak manevi tazminatın duyulan elem ve ızdırabı giderecek bir oranda zenginleşmeye yol açmayacak miktarda saptanması gerektiğine’ dikkati çeken mahkeme, manevi tazminat istemini kısmen kabul etti.

Mahkeme, 20 bin lira manevi tazminatın, Karakoç’un tazminat talebiyle davalı idareye başvurduğu 7 Aralık 2015 tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesi gerektiği sonucuna vardı.

Karar, istinaf mahkemesinin ardından kesinleşecek.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …