ana sayfa / İnsan Hakları / Ankara Üniversitesi’nde muhalif öğrenciler ölümle tehdit ediliyor

Ankara Üniversitesi’nde muhalif öğrenciler ölümle tehdit ediliyor

Ankara Üniversitesi Cebesi Kampüsü’nde öğrenciler arasında saç sakal ve kılık kıyafet denetimi yapan milliyetçi, militarist söylemlerde bulunan bazı gruplar, Kürt, sol, sosyalist ve demokrat öğrencileri ölümle tehdit ediyor.

Can güvenliği nedeniyle adını vermek istemeyen bir öğrenci, özel güvenlik amirinin kendisini hedef gösterdiğini belirtti.

Mezopotmya Ajansı’da yer alan habere göre, Ankara Üniversitesi (AÜ) Cebeci Kampüsü’nde son zamanlarda “ahlak polisliği” görevini üstlenen milliyetçi, militarist ve ırkçı söylemli bazı gruplar, kadınların etek boyuna, erkeklerin saç ve sakal tıraşına karışıyor. Özelikle Kürt, sol ve sosyalist kimlikli öğrencilere yönelik baskılar arttı. Artan saldırılar sonrası muhalif birçok öğrenci okuldan uzaklaştırılıyor. Kampüs içerisinde Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) ve polisin, saldırılarda bulunan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) gibi yapılara açıktan destek verdiği belirtiliyor. Adı geçen grup, “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz, Ne Mutlu Türk’üm diyene” sloganlarıyla muhalif kimlikli öğrencileri hedef alıyor.

‘ÖĞRENCİLER KAMPÜS İÇERİSİNDE GEZEMİYOR’

Sistematik hal alan saldırıların en sonuncusu 31 Ekim’de Muzaffer Çiftçi isimli bir öğrenciye yönelik yapıldı. Sözlü sataşmaların artış gösterdiği kampüs içerisinde, muhalif öğrenciler tek başına otobüs bekleyemez, içeride yürüyemez hale gelmiş durumda.

‘KADINLARIN ETEK BOYUNA KARIŞILIYOR’

Üniversitede tespihli, hilal bıyıklı, paltolu tek tip kıyafet giyen gruplar, küpe takan erkek öğrenciler ile kadınların etek boylarına karışıyor. “Etekleriniz dizinizin üzerine çıkmasın”, “Giydiklerinize dikkat edin” söylemleriyle öğrenciler sürekli tehdit ediliyor.

‘HAYATIMIZ TEHLİKEDE’

Cebeci Kampüsü’nde okuyan ve güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir öğrenci, yaşam haklarının tehdit altında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bize saldıran ırkçılar okulun çevresindeler sürekli. İçeriden ve dışarıdan destek aldıklarını biliyoruz çünkü kapıya çıktığımız gibi saldırıya uğruyoruz. Bir keresinde yine ben ve bir arkadaşım TGB’li öğrencilerin saldırısına uğradık, hangi kapıya gidersek oradaydılar. ÖGB’ler ve polis olmasına rağmen bizlere saldırıya göz yumuluyor. Eğitim hakkımız yanı sıra yaşamımız tehlikede.”

TGB’lilerin ölüm tehdidi altında okula gittiğini aktaran bir başka öğrenci de şunları söyledi:

“Özellikle okulda bulunan ÖGB Amiri Aslan beni gördüğünde kafasını sallayarak, tehdit ediyor. Aynı zamanda okuldaki arkadaşlarımla bana mesaj yolluyorlar ve diyorlar ki: ‘Onun işi bitti, ya gitsin ya öldüreceğiz.’ Başıma herhangi bir şey gelirse bundan öncelikle ÖGB ve okul yönetimi sorumludur. Çünkü bizler okula girerken ince aramadan geçiriliyoruz, ırkçılar ise sopa, bıçak ve başka nesnelerle içeriye rahatlıkla girebiliyorlar. Özellikle Kürt öğrencileri hedeflerine alıyorlar.”

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …