ana sayfa / Dünya / Bebeklerin genlerini değiştiren Çinli bilim insanı kayboldu

Bebeklerin genlerini değiştiren Çinli bilim insanı kayboldu

 

Bebeklerin genetiğini değiştirdiği iddiasıyla gündemde olan Çinli bilim insanı He Jiankui’nin, çalışması hakkında bilgi verdiği konferansın ardından kaybolduğu ileri sürüldü.

Araştırmacı He, tüp bebek tedavisi gören yedi çiftin embriyo DNA’larında gen düzenleme yöntemiyle değişiklik yaptığını, genleriyle oynanmış ilk ikiz kız bebeklerin bu ay doğduğunu ileri sürmüştü. Pekin yönetimi ise bu durumun ‘kabul edilemez’ olduğunu açıklamıştı.

AA’nın haberine göre, He’nin Hong Kong’da geçen hafta katıldığı konferansta çalışmasıyla ilgili yaptığı sunumdan sonra bir daha görülmediği ve nerede olduğunun bilinmediği belirtildi.

He’nin Şenzen kentinde gözetim altında olabileceği ileri sürülürken, görev yaptığı Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin (SUST) kampüsünde ‘ev hapsinde’ tutuluyor olabileceği de iddia edildi.

Üniversitenin halkla ilişkiler ofisinden bir sözcü, okulun şu an için He Jiankui ile ilgili herhangi bir soruya yanıt vermediğini belirterek, He’nin nerede olduğuna ilişkin söylentilerle ilgili yorum yapmadı.

Sözcü, “Yeni bilgi olduğunda, üniversitenin resmi internet sitesi aracılığıyla ya da mesaj servisi WeChat hesabından halkı bilgilendireceğiz.” dedi.

İddiaları ortalığı karıştırdı

He’nin çalışmasında, enfeksiyonları ilaçla bastırılan HIV taşıyıcısı babaların spermlerinin laboratuvar ortamında HIV’den temizlendiği, daha sonra embriyo oluşumu için tek bir spermin tek bir yumurtaya yerleştirildiği, bundan sonraki aşamada ise gen düzenleme yönteminin devreye sokulduğu belirtilmişti.

22 embriyodan 16’sında laboratuvarda gen değişikliği yapıldığı, 11 embriyonun anne rahmine yerleştirildiği, girişimlerin ‘Lulu’ ve ‘Nana’ ismi verilen ikiz kız bebeklerle neticelendiği ifade edilmişti.

Araştırmacı, insan genetiği üzerinde deney yapmanın yasak olduğunu bilmesine rağmen bu çalışmayı yürüttüğünü, deneklerin çalışmaya gönüllü olarak katıldığını belirtmişti.

He, çalışmasının öncülüğünde birçok kişinin hastalıklardan kurtulabileceğini, AIDS hastalığına sebep olan HIV virüsünün çok sayıda kişiye bulaşmasının engellenebileceğini savunarak, çalışmasından ‘gurur duyduğunu’ söylemişti.

Genetiği değiştirildiği iddia edilen bebeklerin nerede olduğu ve ailelerinin kimlikleri belirsizliğini koruyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu iddialar üzerine soruşturma başlattı.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …