ana sayfa / Son Dakika / Belediye depo alanındaki çöpün suyu Sapanca’da içme suyuna karışıyor

Belediye depo alanındaki çöpün suyu Sapanca’da içme suyuna karışıyor

 

Kocaeli Kartepe ilçesindeki depolama alanında biriken çöp yığınlarından sızan suların, önce Maden Deresi’ne oradan da içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’ne aktığı bildirildi.

DHA’nın haberine göre, özellikle yağmurlu havalarda, çöpten sızan sular önce dereye oradan da içme suyu elde edilen Sapanca Gölü’ne karışıyor.

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sait Ağdacı, “Çöpler ortada, dolayısıyla yağmurun etkisi ve diğer meteorolojik koşullarla çöplerin o sızıntı suyu toprağa, aşağıdaki yer altı sularına ve içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’ne taşıyor.” dedi.

Ağdacı konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Çöpler ve evsel atıklar vahşi depolama dediğimiz sistemle buraya belediye marifeti ile getirilmiş ve burası çöplük olmuş. Düzenli depolama alanı değil, vahşi depolama burası. Düzenli depolamada killi ortama, yani su geçirmeyen ortama kadar inilir. Üzerine membran çekildikten sonra onun üzerine atıklar bırakılır. Ama bu atıklar bırakıldıktan sonra çöpün sızıntı suyunun drenaj devreleri döşenir ki o su yeraltı sularına, su havzasına veya akarsulara karışmasın diye. Vahşi depolamada böyle bir şey yok.”

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …