ana sayfa / Dünya / Rusya’dan Rumlara Nota

Rusya’dan Rumlara Nota

KIBRIS Rum polisi İrina Şirobokova adlı bir Rus bloggerı Larnarka Havalimanı’nda durdurdu. Ardından da KKTC’de bir otelde konaklayacağı gerekçesiyle hücreye attı ve burada iki gün tuttuktan sonra sınır dışı etti.

Bu olay üzerine Rusya yönetimi, Moskova’daki Rum Büyükelçi Leonidas Markidis’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak protesto notası verdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova basın toplantısında sert ifadeler kullandı. Maria Zaharova  “Son dönemde, Kıbrıs’a giden Rus turistlerden çok fazla benzer şikayet almaya başladık. Rus vatandaşlarının ayrımcılığa ve kötü muameleye maruz kalmasına izin vermeyeceğiz, gerekli her türlü önlemi aldık” dedi. Saint Petersburg kentinde bir araştırma kuruluşunda çalışan Şirobokova sosyal medya hesabından başına gelenleri, “Rum polisi, Kuzey Kıbrıs’ta kalacağımı öğrenince beni bir suçlu gibi hücreye attı, bağırarak sorguladı, aşağıladı” sözleriyle duyurdu.

 

 

Bunu da takip et

Sahte konsolosluk açıp vatandaşlık sattılar

Son yıllarda vatandaşlık başvurularının yoğunlaştığı ülkelerden biri olan Karadağ, dolandırıcıların yeni hedefi haline geldi. İstanbul …