ana sayfa / Arap Dünyası / Brezilya elçiliğini Kudüs’e taşıyor

Brezilya elçiliğini Kudüs’e taşıyor

 

Geçen hafta Brezilya’nın devlet başkanı seçilen sağcı Jair Bolsonaro, İsrail’deki büyükelçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı planladığını söyledi.

Brezilya’nın yeni devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yabancı dildeki ilk söyleşisini İsrail gazetesi Israel Hayom’a verdi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen gazeteye konuşan Bolsonaro, Tel Aviv’deki elçiliklerini Küdüs’e taşımayı planladıklarını söyledi.

İsrail’in egemen bir devlet olduğunu söyleyen Bolsonaro, başkentini de seçmekte özgür olduğunu ve başka ulusların bunu belirleyemeyeceğini belirtti.

Brezilya devlet başkanı, ülkesindeki Filistin elçiliğinin de başkanlık sarayına çok yakın olduğunu belirterek, “Hiçbir elçilik saraya bu kadar yakın olamaz, taşınmasını planlıyoruz. Bence başka çözüm yok.” dediBaşkan ayrıca, “Kaldı ki büyükelçilik açması için Filistin’in önce devlet olması gerekir.” şeklinde konuştu.

Brezilya, gerçekleştirmesi halinde ABD ve Guatemala’nın ardından büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan üçüncü ülke olacak.

Irkçı, homofobik ve kadın düşmanı olarak nitelenen 63 yaşındaki Bolsorano geçen cuma Brezilya’nın devlet başkanı seçilmişti.

Netanyahu’da Bolsorano’nun zaferinin iki halkın dostluğunu ve ilişkilerini güçlendireceğini söylemişti. İsrail başbakanının, Bolsorano’nun Ocak ayında yapacağı yemin törenine katılması bekleniyor.

 

Bunu da takip et

Varank: TÜBİTAK’tan 1289 kişi ihraç edildi!

Bakan Varank son dakika açıklamasında TÜBİTAK’tan 1289 kişinin ihraç edildiğini açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı …