ana sayfa / Dünya / Cenevre’de memura dini sembol yasağına başörtüsü de dahil

Cenevre’de memura dini sembol yasağına başörtüsü de dahil

 

İsviçre’nin Cenevre kantonunda yapılan referandumda, kamu kurumlarında çalışanlara ‘dini sembol taşıma’ yasağı getirildi. Yasak kapsamında başörtüsü de var.

Muhalefetteki sol partiler ve ülkedeki dini gruplar, Cenevre kantonunda geçen nisan ayında laiklik ilkesi çerçevesinde kabul edilen yasaya karşı kampanya başlatmıştı. Bazı Hıristiyan ve Müslüman grupların da desteklediği kampanyada yasayı referanduma götürmek için gerekli imza sayısı toplanmıştı.

Söz konusu referandum dün yapıldı ve yasa, yüzde 45’e karşı yüzde 55 oyla kabul edilerek yürürlüğe girdi. Referanduma katılım oranı ise yüzde 43 oldu.

Yasaya karşı kampanya yürütenlerden İsviçre merkezli Uluslararası İnsan Hakları ve Kalkınma İttifakı Derneği Başkanı Ender Demirtaş, yasayı İsviçre’nin anayasa mahkemesine götüreceklerini, sonuç alamazlarsa da Avrupa insan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını açıkladı.

Yasaya karşı çıkan sol partiler, yasanın hedefinin başörtüsü olduğunu ve bu yaklaşımın ‘İslamofobik’ olduğunu savunuyordu.

500 bin nüfuslu Cenevre’de yaklaşık %6 oranında Müslüman yaşıyor.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …