ana sayfa / Dünya / Çin, Kanada’dan Huawei’nin mali işler direktörü Meng’ın serbest bırakılmasını istedi

Çin, Kanada’dan Huawei’nin mali işler direktörü Meng’ın serbest bırakılmasını istedi

Çin, Kanada’dan, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle gözaltına alınan teknoloji şirketi Huawei’nin sahibinin kızı ve Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou’nun serbest bırakılmasını istedi.

Çin’in Ottawa Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, Meng’in ABD ya da Kanada yasalarını çiğnemediği vurgulandı. Kanada’dan ‘bir an önce bu yanlıştan dönerek’ Meng’i serbest bırakması istendi.

Büyükelçilik açıklamasında, “Çin tarafı, bu ciddi insan hakları ihlaline sert şekilde karşı çıkıyor ve bu durumu şiddetle protesto ediyor” açıklamasına yer verildi.

Kanada Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Meng’in, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık’ta Vancouver kentinde gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Yapılan açıklamada, Meng’in ABD yönetiminin talebi üzerine gözaltına alıdığı ve 7 Aralık Cuma günü ilk duruşmasına çıkmasının planlandığı bildirilmişti.

Meng’in ABD’ye iade edilmesi durumunda ise New York eyaletinin Doğu Bölgesi Mahkemesi’nde yargılanacağı öğrenilmişti.

ABD Adalet Bakanlığı, Çinli akıllı telefon üreticisi ve telekomünikasyon devi Huawei’ye, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle nisan ayında soruşturma açmıştı.

 

 

 

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …