ana sayfa / Son Dakika / Erdoğan kıyılarda betonlaşmadan şikayet ederken Cumhurbaşkanı köşkü için yasa delindi

Erdoğan kıyılarda betonlaşmadan şikayet ederken Cumhurbaşkanı köşkü için yasa delindi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sahilleri betona çevirme gayretinde olanlar var” şeklinde şikayetinde ettiği gün, yeni ‘cumhurbaşkanı köşkü’ için kıyı yasasını delen bir düzenlemenin TBMM’ye geldiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Meclis’e sunulan torba yasaya göre Bitlis-Ahlat, Rize, İzmir Çandarlı ve Rize İyidere limanlarında inşa edilecek yapılar, kıyı yasasının yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümlerinden istisna tutulacak.

Düzenlemenin gerekçesi ise, ‘Bitlis’in Ahlat ilçesi ve Rize’de, topografik yapı nedeniyle yerleşilebilir alanların kısıtlı olması, özellikle yükseköğretim ve resmi kurum alanlarının yerleşebileceği alternatif alan bulunmaması’.

Van Gölü’ne kıyısı olan Ahlat’a yapılacak cumhurbaşkanlığı köşkü de kıyı yasasından muaf tutulacak. ‘Köşk alanı’ ilgili maddeye eklenen krokide yer aldı.

Oysa Erdoğan dün Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmasında, “Deniz kenarlarını, orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var. Çevre ve Şehircilik Bakanı’ma da söylüyorum kimsenin gözünün yaşına bakmayacaksın yıkmaksa yıkacağız.” demişti.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …