ana sayfa / Son Dakika / Dış mihraklar! Merkel’e bakın da ibret alın ibret!

Dış mihraklar! Merkel’e bakın da ibret alın ibret!

 BİLANÇO

VEFA MERİÇ

 Gazeteciler ne kadar da seviyorlar mübalağa yapmayı. Hatta lüzumsuz haberleri büyütmekten adeta haz duyuyorlar…

Neymiş efendim! Almanya Başbakanı Angela Merkel, G-20’ye üye memleketlerin liderlerinin iştirak edeceği zirveye tarifeli uçakla hem de aktarmalı gitmiş.

TEK KELİME İLE BECERİKSİZLİK!

Ne var bunda? Esasında olup biteni tek kelime ile anlatmak icap ediyor: Beceriksizlik.

Koskoca Alman devletinin uçağının arızalanması marifet midir? 4 trilyon dolar milli gelirleri var, sağlam makam uçakları yok! Olacak iş değil.

Gazeteciler o uçağın niye arızalandığını haber yapacağına Merkel’in yoldan nasıl geri döndüğünü, İspanya aktarmalı tarifeli seferle Arjantin’e gittiğini anlata anlata bitiremediler.

Medyaya yüz verince böyle oluyor demek ki! Bir an boş bırakmaya gelmiyorlar. Okyanus ötesine çıktık diye Merkel’e methiye diziyorlar. Alo Fatih’in kulaklarını çınlattım bol bol.

KİTAP OKUYACAĞINA MÜŞAVİRLERİNE OKUTSAYDI

Uçakta yan koltukta seyahat eden yolcuyu bulmuşlar. Onun ifadeleri ile Şansölye Merkel’in yoğurt yediğini, kitap okuduğunu ve biraz uyuduğunu cümle âleme ilan ettiler. 12 saat havada kalmak kolay mı zannediyorsunuz? Yatak odalı uçak şart!

Bu arada Merkel kitap okuyacağına özet okusaydı gözleri fazla yorulmazdı. Böylece uykuda heba ettiği o kadar vakti hısım-akrabadan hâlâ açıkta kalanlar kalmışsa onları hangi kamu kurumuna yerleştireceğine karar vererek değerlendirebilirdi.

Cimrilik edeceğine 50-100 müşavir ile çalışsaydı kitabı onun yerine okurlardı, gayet güzel özet de çıkarırlardı.

Liderlik pratik zekâlı olmaktır. Hem niye tarifeli uçağa binmiş ki! Yok mu yedekte uçak? Olmadı Katar 500 milyon sterlinlik bir uçak da Merkel’e hibe ederdi.

EN JUMBO BOY UÇAK ALMALILAR

Dünyanın en büyük savunma sanayiine sahip bir devlete ikinci el uçak yakışır mı? Yakışmaz. En yenisini, en jumbo boyunu satın almak icap ederdi.

Mezarı mı götürecekler o kadar parayı? Her sene 40 milyar euro bütçe fazlası, 200 milyar euro dış ticaret fazlası veriyorlar.

Paraya kıysınlar ve 20’ye yakın uçak bulundursunlar filolarında. Reis-i cumhur veya başbakan gibi mevkilere gelmiş insanların vakti altındır. Onların altınlarını zayi etmemek için devleti seferber etmek lazımdır.

Ne oldu o kadar methiye fayda etti mi? Hayır, etmedi. Merkel 12 saat geç geldi G-20’nin toplandığı Arjantin’e. Millet kahveleri içiyordu ve neredeyse kalkacaktı artık. Merkel nefes nefese girdi salona.

Oldu mu şimdi? İtibar ayaklar altına alınmadı mı? İtibardan tasarruf olmaz…

FEDAKÂRLIK KARIN DOYURSAYDI…

Hâlâ Saray’ın günlük harcamasının 5 milyon lirayı geçmesini diline dolayanlar, “ultra lüks uçak israf!” diye çekiştirenler var. O dış mihrakların içerideki uzantıları Merkel’in ne hallere düştüğüne bakıp ibret alsın.

Devletin izzeti için harcanan paranın sözü olmaz. Aile şirketinde ticari sırlar vardır. Her şeyi anlattırıyorsunuz insana. Yeter, yeter!

Üstelik itibardan fedakârlık yapmak karın doyursaydı Almanya Başbakanı Merkel yoğurda talim etmezdi.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …