ana sayfa / Karikatür / Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü

Türkiyeli madenciler 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü, kuralsız, güvencesiz, denetimsiz çalışmanın, 1 yılda 84 madencinin yaşamını aldığı koşullarla karşılıyor.

Avrupa’da son 50 yılda neredeyse tek bir ölümlü kaza yaşanmadı

İşçilerin örgütlülüğünün ve mücadelesinin daha ileri olduğu Avrupa ülkelerindeki madencilik sektöründe ise son 50 yılda neredeyse tek bir ölümlü kaza yaşanmadı. Ülkemizde her yıl 100’e yakın maden işçisinin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Zonguldak Maden Mühendisleri Odası Başkanı Erdoğan Kaymakçı, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini öne alan bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

2017 yılının ilk 11 ayında 84 maden işçisi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisinin verilerine göre 2017 yılının ilk 11 ayında 84 maden işçisi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. En son TTK Zonguldak Karadon Müessesinde yaşanan göçükte 2 işçi ile birlikte TTK’de yaşamını yitiren işçi sayısı 6’ya yükseldi. Ölümler özellikle linyit, taş kömürü, mermer, taş ve bakır ocaklarında yoğunlaşırken 54 madencinin ölümü göçük ve ezilme sonucu yaşandı. Bu yıl madenci ölümlerin yaşandığı iller arasında Zonguldak, Şırnak, Antalya, Manisa Soma, Bursa, Elazığ Alacakaya yer aldı.

 

 

Bunu da takip et

Seçim öncesi ‘hayalet seçmen’ iş başında!

Sadece 3 evde 122 vatandaşın ‘yaşadığı’ ortaya çıktı. 31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken sahte seçmen …