ana sayfa / Son Dakika / Elektrik şoku

Elektrik şoku

BİLANÇO 

VEFA MERİÇ

 Sosyal medyada her gün yeni bir elektrik faturası protestosu videosu yayınlanıyor. Elektrik faturasını ele alıp iktidara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a veryansın eden kişilerin ekseriyeti Rize ve Trabzon havalisinden.

Erdoğan’ın hemşehrileri elektrik zamlarından canlarının yandığını saklamıyor. Elektrik şokuna kadar Türkiye’de her şey güllük gülistanlık mıydı? Hayır.

DAR BİR ZÜMRENİN SALTANATI

Türkiye’de hak ve adaletten eser kalmadığı halde, AKP’ye yakın olanlara geçiş üstünlüğü tanındığı biline biline derin bir sükut hali vardı. Kıt kaynaklar iktidara yakın çevrelere taksim edilirken dar ve orta gelirli maişetini temin etmek için binbir çileye katlanıyor.

Kendi ödediği vergilerle dar bir zümrenin saltanat içinde yüzmesine ses çıkarmayan geniş kitleler o dar zümre tarafından etkisiz eleman haline getirildi.

Elektrik faturalarının kabarması ve vatandaşın canının yanması bir netice. Senelerdir devam eden planlı soygunun gecikmeli faturasını ödüyor millet.

SOYGUN DÜZENİ

Devlete ait elektrik dağıtım lisansları AKP’li işadamlarına üç kuruşa verilirken oralı olmayan abonelerin hali hazırdaki feryatını Ankara’da kimseler duymayacak. Düzen bugünler için tesis edilmişti.

Vatandaşın cebindeki parayı doğrudan alamayacağını bilen iktidar ihale kılıflarının içine sarıp sarmaladı soygun nizamını. Artım gönüllerinden geçeni icra ediyorlar.

Vatandaşın protesto ettiği elektrik faturalarındaki ayrıntı kalemlerini bile “diğer” kalemi altında toplayarak faturaya sansür uygulandı. Elektriğin kilowatt saat ücretine ağustos, eylül ve ekimde gelen zamlar enerjide dışa bağımlılığın bir başka boyutuna işaret ediyor.

 TÜRKİYE ENERJİDE DIŞA BAĞIMLI

Dolar/TL kurundaki artışın petrol fiyatlarındaki artışla birleşmesi Türkiye’de enerji ithalatı için daha fazla döviz ihtiyacı anlamına geliyor. Petrol ile sınırlı değil o bağımlılık.

Elektriğin yüzde 35-40’ı doğalgazdan imal ediliyor. Petrol fiyatlarına bağlı olarak doğalgazın maliyeti de arttı. En azından bu sene ucuzluk olmadı.

Dolar da fırlayınca doğalgazdan elektrik imal eden santrallerin kullandığı doğalgaza yüzde 75 zam yapıldı. Ham maddeye ödediği fiyat bir anda yüzde 75 artan enerji yatırımcıları elektriğe zam yapmaya hükümeti ikna edemedi.

Hükümet zammın seçimde kendi aleyhine döneceğini biliyor tabii.

Ta ki ağustos ayına gelene kadar… O arada çok sayıda şirket artan maliyetler altında mali darboğaza girmişti bile.

 ENERJİ ŞİRKETLERİNİN 55 MİLYAR DOLAR BORCU VAR

 Enerji şirketlerinin vaziyeti döviz kredisi ile alışveriş merkezi inşa edip kiraya veren yatırımcı gruplara çok benziyor. Hükümet sıkışınca döviz sözleşmelerini yasaklamıştı. Şimdi AVM’ler bankalara borcunu ödeyemiyor. Yakında falan AVM’ye haciz haberleri gelir.

Sabancı ve Zorlu gibi enerjiye yatırım yapan grupların bankalara 55 milyar dolar borcu var. Doğalgazı dolar üzerinden BOTAŞ’tan temin ediyorlar. Elektriği devletin belirlediği tarifeden TL olarak satabiliyorlar. Döviz ucuzken borçlarını kapatmak akıllarına gelmediği için bugün kıvranıyorlar.

Alarko Holding’in Kırklareli Santrali’nin en az bir seneliğine kapatması krizin vahametini ortaya koyuyor.

ARZ GÜVENLİĞİ DE TEHLİKEDE

Vatandaş faturalara itiraz etsin etmesine de mevcut soygun düzeninde “arz güvenliği” kavramının da tehlikeye girdiğini unutmayalım. Bu şirketlerin batması ya da tesis kapatması elektrik ihtiyacının karşılanamaması demektir.

Kış ortasında karanlıkta kalma ihtimalini de gözden ırak etmesin. AKP “en pahalı elektrik olmayan elektriktir” sözünü gösterip halkı zamlara razı edebilir.

Elektrik şokundan evvel halk intibaha gelebilseydi o dar zümre koca bir devleti babalarının çiftliğine çeviremezdi.

Tedbir alınmadığı için daha çok canlar yanacak. Demem o ki geçti Bor’un pazarı…        

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …