ana sayfa / Son Dakika / Erdoğan ‘Birilerine göz yummayız’ dedi ama TOKİ dosyası öyle demiyor

Erdoğan ‘Birilerine göz yummayız’ dedi ama TOKİ dosyası öyle demiyor

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dünya Şehircilik Günü’nde “TOKİ vasıtası ile 837 bin konut inşa ederek özel sektöre de örnek oluşturan bir şehircilik hamlesi başlattık.” dedi. Ancak bizzat TOKİ tarafından hazırlanan İstanbul dosyası kente nasıl ihanet edildiğini ortaya koyuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Şehircilik Günü yaptığı konuşmasında şöyle konuştu: “Biz arkadaşlarımıza söylüyoruz. Diyoruz ki dikey mimari yok yatay mimari. Önce mescit, sonra sosyal donatı alanları, ardından da oralarda çevrecilik, yeşillendirme ardından da inşalara devam edeceğiz. İcraatlarımızın önceliğini elbette milletimizin ihtiyaçları belirliyor. TOKİ vasıtası ile 837 bin konut inşa ederek özel sektöre de örnek oluşturan bir şehircilik hamlesi başlattık. 53 ilimizdeki 229 adet riskli alanda çalışmalar sürüyor. İmar barışı ile 13 milyon kişinin devletle olan ihtilafını çözmeye çalışıyoruz. Sıkıntılı yerlerin yaklaşık yarısı imar barışından faydalanacak gibi görünüyor. Bu süreçte de birilerinin bunu fırsata çevirmesine göz yummuyoruz.”

TOKİ ‘İhanet’in dosyasını hazırlamıştı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ‘Dikey yapılaşma yok, yatay mimari’ darken, İstanbul’a yapılan ihanetin dosyasına ulaşan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak haberini yaptı. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) uzmanlarının hazırladığı özel dosyaya göre İBB, TOKİ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sadece İstanbul’da 76 mega proje için imar planlarını değiştirildi ve ayrıcalıklı imar hakları tanındı.

Dosya, “İstanbul’da yapılan uygulamalara bakıldığında, plan disiplininden uzaklaşıldığı ve parsel bazında verilen ayrıcalıklı imar hakları ile kentin geri dönülemez şekilde tahrip edildiği görülmektedir. Bu ayrıcalıklı plan değişiklikleri, plan bütünlüğünden uzak ve mikro uygulamalar ile ortaya çıkan projeler için birer kılıf olmaktan öteye gitmemektedir.” sözleriyle başlıyor. Dosya, ‘İstanbul’da planlı bir kent oluşturma şansını tamamen ortadan kaldıran, kent bütününde yaşanan problemleri görmezden gelerek uygulamaya konmuş örnekleri gün yüzüne çıkarmayı’ hedefliyor.

76 mega projenin hemen hemen hepsi İstanbul’un merkezi bölgelerinde yer alıyor. Şehrin birçok noktasından görülebilen projelerin metrekaresi de bir hayli pahalı. İşte bazıları:

Üniversite alanına Nurol Tower

Şişli’deki eski Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arazisi üzerine inşa edilen 34 katlı Nurol Tower’ın yükseldiği arazi, 2006 yılında üniversite alanındaydı. 2010 yılında İBB ve TOKİ tarafından onaylanan planlarla turizm tesisi alanına alındı ve 3.00 emsal hakkı tanındı. Yükseklik serbest bırakıldı. Projede fazladan 6.94 emsal kullanıldı. Yani 20 bin 526 metrekare inşaat yapılması gereken yere 68 bin metrekare inşaat yapıldı. Fazladan yapılan 47 bin 474 metrekare inşaattan da 1 milyar 424 milyon 220 bin TL haksız kazanç elde eldildi.

Maçka Residences

Beşiktaş Ortaköy’deki projenin arazisi 2005 yılında konut alanındayken 2007 yılında İBB tarafından onaylanan imar planlarıyla otel, ticaret ve rezidans alanına alındı. Yükseklik serbest bırakıldı. 20 bin 300 bin metrekare yerine 60 bin metrekare yapıldı. Fazladan 39 bin 700 metrekare inşaatın metrekare fiyatı 84 bin olarak hesaplandığında fazladan inşaattan 3 milyar 334 milyon 800 bin lira haksız kazanç sağlandı.

Marmara Forum

Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Bakırköy’deki Marmara Forum alanı üzerine 212 bin metrekare inşaat yapılması gerekirken 370 bin metrekarelik inşaat yapıldı. Yani 158 bin metrekare fazladan inşaat yapıldı. Metrekare fiyatı ortalama 23 bin lira olarak görünen projeden 3 milyar 634 milyon lira haksız kazanç elde edildi. Proje, 2008’de henüz temeli dahi atılmadan imar planına aykırılık nedeniyle mühürlenmişti. Daha sonra ise İBB Meclis’inde imar planlarına uyumu sağlandı.

Sea Pearl Projesi

Ataköy sahildeki 127 bin 600 metrekarelik bu arazinin bilinen yasal emsali 2.00’dı. Ancak bu proje de 2.28 fazla emsal kullanılarak yapıldı. Yani 255 bin 200 metrekare inşaat alanı yerine 547 bin metrekare inşaat yapıldı. Proje fazladan 291 bin 800 metrekare olarak yapıldı. Metrekare fiyatının 46 bin TL olduğu görülen projeden 13 milyar 422 milyon 800 bin lira haksız kazanç elde eldildi. Arazi kıyı kenar çizgisi sınırları içerisinde.

Çiftçi Towers Projesi

Zincirlikuyu’da Çiftçi Towers projesinin bulunduğu arazi 1999 yılı imar planlarında konut alanındayken 2006 yılında İBB tarafından onaylanan imar planlarıyla yönetici merkezi ve turizm alanına alındı. Emsal 2.50 olarak belirlendi. Ancak 110 bin metrekare inşaat yapılması gerekirken projede 300 bin metrekare inşaat yapıldı. Yani 190 bin metrekare fazladan  inşaat yapıldı. Metrekare fiyatının 41 bin 250 lira olduğu projeden 7 milyar 837 milyon 500 bin lira haksız kazanç sağlandı.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …