ana sayfa / Son Dakika / ‘Erdoğan akşam konuşuyor, söyledikleri ertesi gün Diriliş’in senaryosuna ekleniyor’

‘Erdoğan akşam konuşuyor, söyledikleri ertesi gün Diriliş’in senaryosuna ekleniyor’

 

Diriliş Ertuğrul’un set çalışanları, SoL haber portalına insanların sağlıksız koşullarda çalıştırıldığını anlattı.

TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin set çalışanları, “Cumhurbaşkanı akşam ulusa sesleniş yapıyor, ertesi gün Diriliş dizisinin senaryosuna revizyon geliyor ve konuşmadan cümleler sahnelere ekleniyor.” dedi.

“TRT devlet televizyonu. Burada ödemelerin düzenli olduğu, çalışma koşullarının standartlara uygun olduğu propaganda edilir hep. Bize biraz çalışma koşullarınızdan bahseder misiniz?” sorusuna ismini vermeyen bir çalışan, şu yanıtı verdi:

“Diriliş Ertuğrul devlet destekli bir proje. En çok şuna şahit oldum ben, Cumhurbaşkanı akşam ulusa sesleniş yapıyor, ertesi gün senaryoya revizyon geliyor ve yapılan konuşmadan cümleler sahnelere ekleniyor. Ertuğrul karakterine söyletiliyordu bu cümleler, gündeme göre senaryolar durmadan değişiyordu. Daha önemlisi, Diriliş Ertuğrul’un kasetlerinin yayından bir gün önce prodüksiyon aracıyla Ankara’ya gönderildiğini duyduk. Orada izlendikten sonra yayına giriyormuş.

Ayrıca insanlar sağlıksız koşullarda çalışıyor. İzleyenler görecektir, sahneler çoğunlukla ormanlık alanda geçiyor ve çekim esnasında ısınabilecek hiçbir kaynak yok. Bununla görevlendirilmiş ekip yok. Kendi imkanlarımızla odun toplayıp yakıyorduk, gece evimize gittiğimizde üstümüz başımız is kokuyordu.”

Kara liste

Set Emekçisi B: “Ayrıca çalıştığımız kapalı mekanlarda, dönem havasını yaratabilmek için, durmadan kömür yakıp içeriyi dumanla dolduruyorlardı. Tüm çalışanlar muhtemelen ileride ciddi sağlık sorunları yaşayacaklar. Arkadaşın da dediği gibi platoda ve ormanda uzun saatler soğukta ve çamur içinde çalışıyoruz.

Oyuncular üzerinde sosyal medya kullanımı konusunda, hükümeti eleştiren paylaşımlar yapmamaları yönünde baskılar, yasaklar olduğu biliniyor. ‘Kara liste’ye alınan ya da rolüne son verilen oyuncular var.

Set Emekçisi A: İşe alınırken sosyal medya konusunda uyarıldım. Sosyal medyada set ekibinden kimseyi takip etmemem söylendi. Bir kamera şoförü sette fotoğraf çekerken yapımcıya yakalandığı için işten çıkarıldı. Adam iki ay sonra kalp krizinden vefat etti. Diriliş’te işe girebilmek için istenen evraklar arasında diğer setlerde istenmeyen evraklar yer alıyordu.”

‘Ödemeler düzenli yapılmıyor’

“TRT çalışanlarının ücretlerini düzenli aldığı söyleniyor. Doğru mu yoksa şehir efsanesi mi?”

Set Emekçisi B: “Haftalıklarımız düzenli yatmıyor. 6 bölüm param var içerde. İnsanların cebinde yol paraları dahi yok. Herkes birbirinden borç alarak işe gitmeye çalışıyor. Herkes rahatsız ama Ocak’tan sonra düzene girer deyip susuyorlar. Şikayet edene git başka yerde iş bul diyorlar.

Sözleşmeyi okumak istedim imzalamadan, ama öyle bir dünya yok. İmzala geç, imzalamazsan işten ayrıl, deniyor. Mecbur kalıyorsun imzalamaya, yarın neyle karşılaşacağımı kestiremiyorum. İşten ayrılan bir arkadaşım var, onunla iletişime geçtim, şartlardan memnun olmadığı, parasını düzenli olarak alamadığı için ayrılmıştı, yine de alamamış parasını. Cinnet geçirme noktasına gelmiş.

Çalışmaya başladığımdan beri, 4 bölüm parası aldım, 6 bölüm param içeride. İşe parası için girdim ama ödemeleri yapmakta zorlanıyorum. Birini ödesem biri kalıyor.”

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …