ana sayfa / Son Dakika / Erdoğan’ın en büyük şansı rakibinin CHP ve zihniyeti olması!

Erdoğan’ın en büyük şansı rakibinin CHP ve zihniyeti olması!

Sinan Mert

Birkaç gündür sosyal medyada, Muğla Milas belediye başkanlığı için CHP aday adaylığını bırakıp AKP’ye geçen Barış Saylak’ın Erdoğan ile yaptığı mide bulandıran konuşma paylaşım rekorları kırıyor.

Erdoğan’a yaranmak için, ‘baş tacısınız reis, elinizi öpmeye gelmek istiyorum.’ türü sözler sarfeden Saylak’ın durumu aslında Türkiye’nin tam bir resmi.

CHP’den MHP’ye, İyi Parti’den HDP’ye tüm partiler ve partililer aslında Erdoğan’ın işini kolaylaştırıyor.

Daha iki yıl öncesine kadar Erdoğan’a en galiz ifadelerle hakaretler savuran MHP Lideri ve bu partiye oy veren kitleler neredeyse Erdoğan’ın etrafında dört dönüyor.

MHP çizgisindeki İyi Parti ve lideri ise her ne kadar Erdoğan karşıtı gibi görünse de, izlediği politikayla değil umut vermek, Erdoğan’dan daha tehlikeli bir çizgi ortaya koyuyor.

HDP’nin ise artık gerçeklerden koptuğunu, Erdoğan’ın kendilerine ezberlettiği ifadelerle bazı muhalif kesimleri rencide etmekten çekinmediği ayan beyan ortaya çıktı.

Asıl konumuz CHP ise, kurulduğu tarihten beri belki de hamaset dilini en iyi kullanan parti durumunda. Atatürk’ten başka hiçbir tutacak dalı olmayan bu partinin, 31 Mart seçimleri öncesi nasıl bir zihniyete sahip olduğunu göstermek için birkaç örnek göstermek yeterli.

Mesela, başkanlık seçimlerinde Erdoğan’ın rakibi olan Muarrem İnce’nin seçim gecesi neden aniden ortadan kaybolduğunu henüz kimse net olarak bilmiyor. İnce o gece adeta başkanlığı altın tepside Erdoğan’a sundu.

Ama hala aynı İnce, siyaset yapıyor ve CHP içinde önemli bir güç.

Diğer bir isim CHP’nin İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı için aday gösterdiği Ekrem İmamoğlu. İsmi kesinleşir kesinleşmez soluğu Erdoğan’ın yanında aldı ve adeta onu kutsar gibi karşısında el pençe durdu.

CHP’nin kaleleri olarak bilinen Kırklareli, Avcılar, Eskişehir, Edremit, Çankaya, Marmaris vs gibi yerlerde ise mevcut belediye başkanları, merkez tarafından tekrar aday gösterilmeyince soluğu adeta CHP’nin oylarını bölmek için seçimler giren DSP’ye geçtiler.

Bu nasıl bir koltuk sevdasıdır ki, ‘halka hizmet’ yalanıyla hala kamuoyunun önüne çıkabiliyorlar.

CHP’nin tıpkı AKP gibi halka hiçbir ümit vadetmemesi de ayrı bir handikap. Düşünsenize CHP’nin en güçlü olduğu yerlerden İzmir’de, CHP’nin adayı Aziz Kocaoğlu, oy alabilmek için 35 bin kişiye 10 kilo patates dağıtacağını ilan ediyor ve bunu da gururla kamuoyuna ilan ediyor.

Erdoğan artık meydanlarda çay içmeye gitmediniz mi fırçaları atarak oy toplarken, CHP’nin de onun izinden gitmesi ülkeyi adeta büyük bir karamsarlığa sürüklüyor.

Hiçbir şekilde projeleri yok. Mesela eğitim için ne tür bir yol haritaları var? Türkiye’ye çağ atlatmak için yaptıkları bir çalışma var mı?

Diğer konulara girmeye dahi gerek yok çünkü telaffuz dahi edilmiyor. Dış politikada Erdoğan’ı desteklemekten başka bir misyonu olmayan bir CHP’nin, Türkiye’yi dünyada temsil etmesi imkansız gibi.

Büyük bir karanlığa gömülen Türkiye’nin nasıl ışığı bulacağını şimdilik kimse bilmiyor. Mevcut partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, bürokrasi ile Türkiye’nın iflası yaşaması artık kaçınılmaz.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …