ana sayfa / Dünya / Eylemlere Öğrenciler De Dahil Oldu

Eylemlere Öğrenciler De Dahil Oldu

Fransa’da Sarı Yelekliler’e öğrenciler de katıldı. Binlerce öğrenci eğitim reformlarını protesto etti. Fransa’da protestolar nedeniyle yüzlerce lise eğitime ara verdi.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin akaryakıta getirdiği ek zamları protesto eden Sarı Yelekliler’e öğrenciler de dahil oldu.

Çok sayıda lise öğrencisi, eğitim reformlarını protesto etti.


Öğrenciler çöp kutularını ateşe verip “Macron istifa” sloganları attı. Polis göz yaşartıcı gaz ile öğrencilere müdahale etti.

 

Gösterilere katılan bir lise öğrencisi, “Lise ve üniversite reformuna karşıyız. Biz de Sarı Yelekliler hareketine katılıyoruz, çünkü geleceğimizden endişeleniyoruz” derken, bir başka öğrenci de, “Bizim de bir veya iki yıl içinde benzin almamız gerekecek. Eğitim alıyoruz ama sonunda hiçbir şey elde etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.


Protestolarda 2 öğrenci ve bir polisin yaralandığı öğrenildi. Polis onlarca öğrenciyi polis arabalarına zarar verdiği gerekçesiyle gözaltına aldı.


Fransa Milli Eğitim Bakanlığı, gösteriler sebebiyle liselerde eğitime ara verildiğini duyurdu.

 

Bunu da takip et

Güney Kore Guaido’yu eçici Devlet Başkanı Olarak Tanıdığını İlan Etti

Güney Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Seul hükümetinin, Venezuela’da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Juan Guaido’yu tanıdığı …