ana sayfa / Dünya / Fransa’da ,düzenlenen törenlere Erdoğan davet edilince protesto bildirisi yayınlandı

Fransa’da ,düzenlenen törenlere Erdoğan davet edilince protesto bildirisi yayınlandı

Birinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin 100’üncü yıldönümü kapsamında 11 Kasım’da Paris’te törenler düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın törenlere davet edilmesi ülkede tartışma konusu oldu.

Erdoğan’ın davet edilmesini, aralarında ünlü yönetmen Costa Gavras ve Serge Klarsfeld gibi isimlerin de bulunduğu bir grup siyasi, aydın, sivil toplum kuruluşu ve akademisyen ve sivil toplum kuruluşu Le Monde gazetesinde yayımladıkları bir bildiriyle protesto etti.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı bildiride, Erdoğan’ın ve Türkiye’nin “Birinci Dünya Savaşı sırasında Jön Türk hükümeti tarafından tertiplenen Ermeni soykırımını inkâr politikası” vurgulandı. Bildiride Türkiye’nin Kıbrıs ve Kürtlere yönelik politikalarının da eleştirildi. Yine bildiride, Türk devletinin “cihatçılık ve antisemitizmi körüklediği” ve “İsrail’e karşı kontrol edilemez bir nefreti teşvik ettiği” görüşleri savunuldu.

“Türkiye’nin dünyanın en büyük gazeteci zindanı” haline geldiği ve Türkiye’de “özgürlüklerin ihlal edildiği” de bildiride yer aldı. “Türkiye’de 55 bin siyasi tutuklu var ve iki yılda 150 bin devlet memuru düşünce suçundan işten çıkarıldı” ifadeleri kullanıldı.

Bildiriye imza atanlar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan, “Erdoğan’ın 11 Kasım törenlerine katılımının, yürüttüğü politikalara kefil olunduğu anlamına gelmediği konusunda net mesaj vermesini” talep etti..

Bildiriyi imzalayanlar arasında, Nazi avcısı olarak bilinen Serge ve Beate Klarsfeld çifti, İsrail yanlısı tezleriyle tanınan filozof Pascal Bruckner, yönetmen Costa Gavras, Avrupa Parlamentosu üyesi Renaud Muselier, Simon Wiesenthal Merkezi Başkanı Richard Odier, , Fransa Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, Fransa’da “Ermeni soykırımı”nı inkârın cezalandırılmasıyla ilgili yasa teklifinin mimarı milletvekili Valérie Boyer, Fransa Yahudi Üniversiteliler Birliği Başkanı Sacha Ghozlan, Doğu Hıristiyanlarını Koruma Derneği (Chrédo) Başkanı Patrick Karam, Fransa Kıbrıs Toplumu Başkanı Evagoras Mavrommatis. Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Komitesi Eş Başkanları Mourad Papazian ve Ara Toranian, Fransız Irkçılıkla Mücadele Derneği Başkanı Dominique Sopo ve Fransa Helen Toplumu Başkanı Seta Theodoridis de yer alıyor.

Öte yandan Fransa Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Konseyi (CCAF) de Macron’a ayrı bir mektup göndererek Erdoğan davet edilmesini protesto etti. Mektupta, Erdoğan’ın törenlere katılımının “100’üncü yıldönümü ruhuna aykırı” olduğu savunuldu. “11 Kasım kutlamasının bu devletin (Türkiye) bir yöneticisinin (Erdoğan) gelişiyle lekelenmeyeceğini ümit etmek istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Fransa’daki Ermeni lobisi, Türkiye’nin Paris büyükelçiliğinin 29 Ekim resepsiyonuna Ermeni kökenli bir Fransız milletvekilinin katılmış olmasını da polemik konusu haline getirdi. Macron’un kurduğu LREM partisinin Hauts-de-Seine ili milletvekillerinden Jacques Marilossian’ın resepsiyona katılarak Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ile poz vermesini “kabul edilemez” bulan CCAF, Marilossian’ın Fransız Millet Meclisi’ndeki Fransa-Ermenistan Dostluk Grubu’ndan istifa etmesi için kampanya başlattı. Fransa-Ermenistan Dostluk Grubu içinde başkanlık görevini yürüten Marilossian, aynı zamanda da Fransa-Türkiye Dostluk Grubu üyeliği yapıyor.

Marilossian, gelen tepkiler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, “şoke etmiş veya incitmiş olabileceği herkesten özür dilediğini” bildirdi. “Ermenistan ve Fransa arasındaki dostluğa bağlılığı ve Ermeni soykırımının inkârına karşı mücadelesinin sarsılmaz olduğuna” vurguda bulundu.

CCAF, Marilossian’ın özür mesajını kabul etmekle birlikte yetersiz buldu ve derhal Fransa-Ermenistan Dostluk Grubu başkanlığı görevini bırakması çağrısında bulundu. (Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

 

 

 

 

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …