ana sayfa / Dünya / Filistin, Birleşmiş Milletler’e tam üyelik için başvuruyor

Filistin, Birleşmiş Milletler’e tam üyelik için başvuruyor

 

Filistin, Birleşmiş Milletler’e (BM) tam üyelik için başvurmaya hazırlanıyor.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, başvuruyu önümüzdeki günlerde yapacaklarını açıkladı.

Filistin’in, BM’de gelişmekte olan ülkelerden oluşan G77+Çin Grubu’nun başkanlığını devralmasının ardından, Bakan Maliki gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD’nin, Filistin’in BM’ye tam üyelik başvurusunu veto edeceğinin farkında olduklarını ancak bu durumun onları başvuru yapmaktan alıkoymayacağını vurgulayan Maliki, birkaç hafta içinde Filistin’in BM’ye tam üyelik için talepte bulunacağını ifade etti.

BM üyesi olmayan Filistin, 193 üyeli kuruluşta ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsünde bulunuyor. BM Genel Kurulu, Filistin’in ‘gözlemci kuruluş’ olan statüsünü 2012 yılında ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsüne yükseltmişti.

Filistin’in BM’de tam üye olabilmesi için önce BMGK’nın onayı gerekiyor, daha sonra ise BM Genel Kurulu’nda oylama yapılıyor. Ancak BMGK’nın daimi üyesi ABD’nin, Filistin’in bu başvurusunu veto edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Filistin daha önce 2011 yılında da BM’ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak bu müracaat BMGK’dan gereken desteği alamamıştı.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …