ana sayfa / Arap Dünyası / Filistinlilere yönelik Yahudi yerleşimcilerin saldırıları üçe katlandı

Filistinlilere yönelik Yahudi yerleşimcilerin saldırıları üçe katlandı

 

İşgal altında bulunan Batı Şeria’da yaşayan Yahudi yerleşimciler, 2018 yılı içinde Filistinlilere yönelik 482 saldırı düzenledi.

İşgal altındaki Batı Şeria’daki illegal Yahudi yerleşim birimlerinde yaşayan yerleşimcilerin, geçtiğimiz yıl Filistinlilere yönelik 482 saldırı düzenlediği belirtilerek 2017’ye kıyasla bu sayının üç kat arttığı vurgulandı.

İsrail’in Haaretz gazetesinde yer alan haberde, Temmuz 2015’te Yahudi yerleşimciler tarafından Filistinli Devabişe ailesine ait evin ateşe verilerek 18 aylık Ali Devabişe ve babası Saad Devabişe’nin şehit edilmesinin ardından, 2016 yılında saldırıların azaldığına dikkat çekildi.

Yerleşimcilere kanun işlemiyor

Yahudi yerleşimcilerin düzenlediği saldırı sayısına, 2018’in son iki haftasının dahil olmadığı aktarılan haberde, Yahudi yerleşimciler söz konusu olduğu zaman İsrail makamlarının kanunları uygulamakta zayıf kaldığı ve zanlıların hızlıca serbest bırakıldığı, bu kişilerin mahkemeye de sevk edilmediği kaydedildi.

Gazete haberinde ayrıca, güvenlik birimlerinin, “Tepe Gençliği” adıyla örgütlenen ve Filistinlilere yönelik şiddet saldırılarına karıştığından şüphelenilen 300 kişilik bir grup Yahudi yerleşimcinin varlığını tahmin ettiği belirtildi. Haberde, söz konusu grubun saldırılarının, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah ve Nablus kentleri arasındaki Filistin bölgelerinde yoğunlaştığı aktarıldı.

Yahudi yerleşimcilerin, Filistinlilere yönelik fiziksel saldırı, evlerin üzerine ırkçı slogan yazma, taş atma, araç, tarım arazilerini tahrip etme, mal ve mülklerine zarar verme gibi saldırıları, İsrail makamlarınca “ırkçı saldırılar” olarak tanımlanıyor.

Filistin Hükümeti, perşembe günü yaptığı açıklamada, yaklaşık iki hafta önce Başbakan Rami el-Hamdallah’ın konvoyunun işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler tarafından saldırıya uğradığını duyurmuştu.

Saldırılar yüzde 60 arttı

Diğer yandan, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Filistinlilere ait mülkleri hedef alan saldırılarla tanınan “HaKibutsa Lişalem HaKinas” (Bedel Ödetme) isimli radikal Yahudi örgütü, İsrail’deki Filistin köy ve şehirlerinde de benzer saldırılar düzenliyor.

İsrail basınına göre, Yahudi yerleşimcilerden oluşan ‘Bedel Ödetme’ üyeleri tarafından gerçekleştirilen Batı Şeria’daki saldırılar 2017’ye kıyasla 2018’de yüzde 60 oranında arttı.

İşgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kenti yakınlarında, Duma beldesinde, 2015’te Devabişe ailesine ait evin ateşe verilerek 18 aylık Ali Devabişe ve babası Saad Devabişe’nin şehit edilmesi, Bedel Ödetme Örgütü’nün en önemli terör saldırılarından biri olarak kayda geçmişti.

1967’deki savaşın ardından İsrail’in işgal ettiği Batı Şeria’da, yaklaşık 250 adet yasadışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinde 600 binden fazla Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Uluslararası hukuk, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimlerini yasadışı kabul ediyor.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …