ana sayfa / Son Dakika / Gençlik İhmale Gelmez!  

Gençlik İhmale Gelmez!  

 Ertekin EKİN

Uyuşturucu, bir bela hem de hafife alın(a)mayacak bir şekilde ‘‘kara bela!.’’ Bütün ülkelerde bütün insanlığın geleceğini etkileyecek bir tehdit unsuru. Dünya genelinde ‘‘afyon üretimi’’ kontrolsüz bir şekilde her geçen gün daha da artıyor. Türkiye’de de başta sigara, alkol, beyaz zehir ve kumar olmak üzere bütün zararlı alışkanlıklar –maalesef- artış göstermiş durumda.

2018 yılı sonunda Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yapılan “Genel Nüfusta Tütün, Alkol ve Madde Kullanımına Yönelik Tutum ve Davranış” araştırmasına göre Türkiye’de alkol kullanım oranları açıklanalı birkaç ay oldu.  Araştırma sonuçlarının çok iyi analiz edilip değerlendirilmesi gerekiyor. Zira araştırma sonuçlarına göre ülkemizde sigara kullanımının yüzde 47 ve alkol kullanımının yüzde 22 olduğu anlaşılıyor.

Özellikle gençler arasında uyuşturucu kullanım oranının arttığı göze çarpıyor. Araştırmaya göre geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin yüzde 35.4’ü hayatında en az bir defa uyuşturucu madde kullandığını ifade etmiş. Bir defa kullanılınca devamının geldiğini ve bağımlılık yaptığını bilmeyenimiz yoktur. Araştırmada dikkat edilmesi ve bir an önce çözüm üretilmesi gereken sonuçlar var. Lise mezunlarının yüzde 29.9’u en az bir defa uyuşturucu madde kullanmış. Eğitim seviyesi arttıkça uyuşturucu kullanım oranının da arttığı görülüyor.

Aklıma gençlik yıllarımızdaki arkadaşlarımdan özellikle de sigaraya yeni başlayanlar ve daha sonra tiryaki olanları geldi. O yıllarda ‘‘Ben içerim ama sen asla içmezsin!.’’ diyebileceğim nitelikteki arkadaşlarımın bir çoğu sigaraya başlamış ve o illetin ne yazık ki tiryakisi olup çıkmıştı!.. Zira uyuşturucunun her çeşidinin hiç şakası yoktu. İnsanı affetmeyen bir tarafı vardı. İnsanı bir anda kendine bağımlı hale getiriyor ve dermansız bir derde bir hastalığın pençesine düşmüş gibi bırakıyordu!..

Bu nedenle günümüzdeki uyuşturucu ve alkol kullanımı geçmiş zamanlardaki salgın hastalıklar ve doğal afetlerden daha zararlı geliyor bana. Zira bu alanda söz sahibi kişiler de bizi tasdik ediyor: ‘‘Son 50 yılda alkolizm, uyuşturucu, fuhuş, AIDS ve her türlü kötü alışkanlıklar ve bunların verdiği maddî ve sosyal tahribat, 5 bin yıl içindeki salgın hastalıklar ve tabiî afetlerin tahribatına denk olmuştur.’’

On sekiz yıllık AKP iktidarında gençliğin son durumu bu!.. Oysa AKP, dindar bir gençlik yetiştirme iddiasıyla iktidara gelmişti. Sorumluluk ve yetki iktidarın elindeyse –ki öyle- uyuşturucu ile her türlü mücadelede gereğini yerine getirmelidir. Araştırma sonuçları istatistiksel bir veri olmaktan öte değerlendirilmeli ve daha gerçekçi bir mücadele başlatılmalıdır.

İktidar diğer konulardaki kararlılığını(!) uyuşturucu ile mücadelede de göstermeli ve uyuşturucu ile mücadeleyi daha ciddi ele alması gerekmektedir. Aile Bakanlığının kesintisiz sahada olması gerekir. Mücadelede bürokratik resmiyetin azaltılıp daha samimi, önleyici ve koruyucu tedbirler alınmalıdır. Gençlik ihmale gelmez!.. İhmal edilen her çocuğumuzun ve gencimizin yolu -Allah korusun- önce sigara ve alkol  daha sonra da uyuşturucuya çıkabilir!.

 

 

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …