ana sayfa / Son Dakika / Görev zararları geri döndü

Görev zararları geri döndü

Mert Öktem

2001 krizini bilenler bilir ,o dönemin özelliklerinden biri de kamu kurum ve kuruluşlarının ‘görev zararı’ denilen zararlarıydı.

Görev zararları ilk başta kamu bankalarıyla açıklanır devamında hemen hemen neredeyse tüm kamu kuruluşlarının görev zararına uğradığı beyan edilirdi.

Görev zararı denilen şey aslında ,biz kaynakları doğru düzgün kullanmadık ve kurumu zarara uğrattık , bunu düzeltebilecek dermanımız da yok demektir.

Uzun zamandır duymadığımız görev zararı sözcüklerini bundan sonra daha sık duyar olacağız .

Türk Telekom sürekli görev zararı ilan etmesiyle bilinen bir kurumdu. Tüm Dünyada Telekom şirketleri en karlı şirketler olmasına ve finans kurumlarının en uygun kredi imkanlarını Telekom firmalarına vermelerine karşın , Türk Telekom hem zarar edip hem de yüksek faiz oranlarıyla kredi temin edebilen bir kuruma dönüştü.

BANKALAR GÖREV ZARARI AÇIKLARSA

Bir ekonomide  uzun analiz ve grafiklere gereksinim duymadan  gidişatı anlamanın  en kestirme ve kolay yolu iki temel parametreye bakmanız yeterlidir.

Bu iki sektör finans ve perakende sektörleridir.

Perakendenin başı önce patates soğan ile sonra domates biber patlıcan ve ona sonradan eklenen kabak ile dertte. Elbette  sorun bunlarla sınırlı değil ,sorun temelde ….

Finans sektörü de uzun zamandır sessiz sedasız bir şekilde şube kapatmak ve açıklarını örtmekle uğraş veriyor, döviz kurlarındaki stabilizasyon bir nebze de olsa faiz oranlarında düzelme sağlasa da sektör diken üstünde yatıp kalkıyor

Türkiye’nin en büyük medya grubunun Demirören grubuna devri için açılan 700 milyon dolarlık kredi ve sonrasında kulüplerin 10 milyara yakın borçlarını üstlenmesi, dara düşen bazı şirketlerin de nefes alması için sunulun imkânlar sonrası sektörün gözü kamu bankalarında…

HALKBANK VE ZİRAAT BANKASI

Halkbank 2018 için 1.3 milyar ,Ziraat Bankası da 2.3 milyar görev zararı bildirdi.

Ziraat ve Halkbank’ın görev zararı son dört yılda ikiye katlanarak 3.6 milyar lira olduğu ve 2018 yılında hazineye aktardıkları temettü payının sıfır olduğu açıklandı

2017 yılında hazineye 250 milyon temettü aktaran Ziraat 2018 de hiç temettü aktaramadı.

2014 yılında Ziraat ve Halkbankın toplam 1.6 milyar, 2015 yılında 2 milyar 2016 da 2.6 milyar 2017 de de 3.2 milyar olduğu bildirilmişti.

Olağan üstü genel kurulunu öne çekerek 2018 karından Hazineye 33 .3 milyar avans aktaran merkez bankası 2018 de hazineye 12.3 milyar temettü aktardı.

Bankalardan sonra kısaca (KİT) olarak bildiğimiz Kamu iktisadi teşebbüslerinde durumun nasıl olduğu merak edilmekle birlikte oradan gelen sonuçların da benzer olacağını tahmin etmek zor değil.

Türkiye zor bir dönemeçten geçti şimdi daha zor bir döneme giriyor …

Seçim sonuçlarında radikal bir değişime yol açmamak için şu an yapılan tüm çabalar da seçim sonrasında vatandaşın sırtına yüklenecek .Vatandaş bu yükü nasıl ve nereye kadar taşıyabilecek …?

Bilinen bir şey varsa ülkenin zenginleri biraz daha zenginleşirken , fakirler daha da fakirleşecek ,orta direk de bel verecek …

Kalın sağlıcakla …

 

 

 

 

 

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …