ana sayfa / Ekonomi / HDP: 2019 yılı için net asgari ücret 2 bin 850 TL’ye çıkarılmalıdır

HDP: 2019 yılı için net asgari ücret 2 bin 850 TL’ye çıkarılmalıdır

Asgari ücretin yıllık değil, dönemsel belirlenmesi gerektiğini söyleyen HDP Ekonomi, Emek, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay asgari ücret açıklaması yaptı. Kubilay, “Asgari ücret 2 bin 850 TL olmalıdır” dedi.

Ankara’da Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün bir araya geliyor. 2019 yılı asgari ücretlerin belirlenmesi öncesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomi, Emek, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay yazılı açıklama yayınladı.

Kubilay, Türkiye’de yoksulluk ve gelir dağılımdaki adaletsizliğin AKP iktidarında derinleştiğine dikkat çekti. Kubilay, “Açıklanan açlık sınırlarının bile altında belirlenen asgari ücret düzeyleri yıllardır sürdürülmektedir. Son yıllarda enflasyon oranlarının fahiş artışı karşısında asgari ücretliler enflasyona ezdirilmiştir. Zaten açlık sınırının altında olan asgari ücret düzeyi ile yaşamaya çalışan yurttaşlar yoksulluğa terk edilmiştir” dedi.

Kubilay, 2019 yılı için asgari ücret, “yıllık ortalama yoksulluk sınırının” en az yarısı kadar olması gerektiğini vurguladı. Kubilay şöyle devam etti: “Nüfus içerisindeki yoksul kişi ve hane oranının azaltılması, hanede eğitim ve sağlığa ayrılabilecek bütçenin artması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması için asgari ücret artışı enflasyon oranının üzerinde olmalıdır.”

Kubilay, “2019 yılı için net asgari ücret 2 bin 850 TL’ye çıkarılmalıdır” dedi. Kubilay, “Bu ücret gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. Her hanede iki kişinin istihdam edilmesi durumunda yoksul hane halkı kalmaması bu şekilde sağlanmış olacaktır. En az 7-9 milyon çalışanı doğrudan ve tüm çalışanları dolaylı olarak etkileyen bu karar Aralık ayı sonunda açıklanacaktır. Reel azalışının önlenmesi için asgari ücret yıllık olarak değil dönemlik olarak belirlenmelidir” ifadelerinde bulundu.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …