ana sayfa / Arap Dünyası / İdlib bölgesi HTŞ denetimine giriyor, Zengi’den sonra Ahrar da teslim oldu

İdlib bölgesi HTŞ denetimine giriyor, Zengi’den sonra Ahrar da teslim oldu

 

İdlib’de başlayan çatışmalar Hama’nın batı kırsalına sıçradı. Ahrar Şam, El Ghab Ovası’ndaki yapılanmasını feshetti, ağır silahlarını da HTŞ’ye bıraktı.

Türkiye, Rusya ve İran üçlüsünün mutabakata vararak Suriye’nin İdlib kentinde oluşturduğu çatışmasızlık bölgesi sükunete kavuşamıyor. İdlib’de bir hafta öncesinde başlayan çatışmalar yayılarak devam ediyor.

Eski adı El Nusra olan Heyet Tahrir Şam (HTŞ) ilerleyişini sürdürüyor. Türkiye’nin 12 askeri gözlem noktası bulundurduğu bölgede çatışmalar, Heyet Tahrir Şam ile Türkiye’nin garantörü olduğu gruplar arasında meydana geliyor.

HTŞ, Nureddin Zengi’yi bitirdi

İlk çatışma geçen pazar günü HTŞ ile Nureddin Zengi grubu arasında Halep’in kuzeybatı kırsalında başladı.

Halep’in batısında, Türkiye sınırında bulunan Bab Alhava sınır kapısına giden uluslararası otoyol üzerindeki Atarib kentinin kontrolünü tamamen ele geçiren HTŞ, Nureddin Zengi grubunu bölgede bitirdi. HTŞ, Zengi grubunun ağır silahlarına el koydu. HTŞ’ye yenilen Zengi grubunun liderleri Türkiye’nin denetiminde olan Afrin’e çekildi.

Ahrar kendi yapılanmasını feshetti

İdlib bölgesinin neredeyse tamamen kontrolü altına alan HTŞ, Hama’nın batı kırsalında yer alan Ghab Ovası’nda ilerleyerek Ahrar Şam ile karşı karşıya geldi. HTŞ karşısında tutunamayan Ahrar anlaşma yolunu seçti.

Bölgeden gelen haberlere göre Ahrar, imzaladığı anlaşma ile Ghab Ovası ve Şahşabo Dağı bölgelerindeki yapılarını askeri, idari ve siyasi olarak feshetti. Kendini fesheden Ahrar, ağır ve orta silahlarını da HTŞ’ye teslim etti.

Bu anlaşmanın ardından Ahrar’dan bazıları HTŞ’ye katılırken, katılmak istemeyenlerin de HTŞ gözetiminde Afrin’e geçmesine izin verildi.

İlerleme sürüyorAfrin

Hama

Ahrar’ı da tasfiye eden HTŞ’nin ilerleyişi sürüyor. Ahrar’ın kendini feshettiği bölgede Türkiye’nin askeri gözlem noktası da bulunuyor.

Bölgeden gelen bilgilere göre, HTŞ İdlib’in güneyindeki Termila ve Abed’in de aralarında bulunduğu 10 yerleşim birimini ele geçirdi.

Suriye Ordusu da alarmda

Suriye’de yayımlanan El-Vatan gazetesi, HTŞ’nin ilerleyişi karşısında Suriye ordusunun harekete geçirdiğini duyurdu.

Suriye ordusu, takviye birliklerini HTŞ’nin tamamını kontrol altına aldığı İdlib, Halep’in batı kırsalı ve Hama’nın kuzey kırsalındaki cephe hatlarına sevk etti. Bu bölgeden de yer yer çatışma haberleri geliyor.

Afrin de çatışma bölgesi

Çatışmalar sadece İdlib’de değil, Afrin hattında da sürüyor.

Çatışmalar HTŞ ile Türkiye’nin desteklediği ÖSO gruplarından oluşturulan Milli Ordu yapısı içerisindeki Hamza Tugayı arasında yaşanıyor.

Çatışma anına ilişkin çok sayıda görsel sosyal medyada paylaşılıyor. Son paylaşımlarda Hamza Tugayı’na bağlı güçlerin HTŞ’den 4 kişiyi yakaladığı belirtiliyor. Paylaşılan fotoğraflarda Hamza Tugayı’ndan olduğu belirtilen ve HTŞ ile çatışan bir kişinin kolunda Türk bayrağı arması görülüyor.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …