ana sayfa / Son Dakika / Hastaneden kaçış: Son iki ayda 40 hekim ayrıldı

Hastaneden kaçış: Son iki ayda 40 hekim ayrıldı

 

İki ayda 40 doktor Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Ve Araştırma Hastanesi ile ilişiğini kesti.

Nüfusu yaklaşık 600 bin olan Çorum’da sağlık problemleri artıyor. Son iki ay içinde Doç Dr., Yrd. Doç ve Uzman 40 doktor görevinden istifa ederek Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’yle ilişiğini kesti.

‘Siyasi baskı’ ve ‘gelir dağılımı’ nedenlerinin sebep olduğu istifalarda, sözlü ve fiziki mobbingin de istifa gerekçelerinden olduğu belirtiliyor.

Doktor başına günde 120 hasta

Hastanede görevli doktorların iş yükleri şu anda had safhaya ulaşmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre, sağlıklı muayene yapabilmek için her hastaya 20 dakika ayrılması öngörülüyor. Sekiz saat mesaide bir doktorun günlük muayene edeceği hasta sayısının ise 24 olması gerekiyor. Ancak, Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktor başına düşen günlük hasta sayısı 120 ila 150 arasında değişiyor.

Son zamanlarda meydana gelen, hasta yakınları ve sağlık çalışanları arasındaki adli olayların ana sebebinin de iş yükünün kaldırılamaz hal alması olduğu biliniyor.

Bazı bçlümlerde doktor yok

Hastaneden tayin isteyen sağlık personelinin de aynı nedenleri gerekçe gösterdikleri iddia ediliyor.

33 branşı bulunan Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bazı branşlarda doktor yok. Çocuk endokroloji, çocuk kardiyoloji, nükleer tıp, hemotoloji, romatoloji, gastro entoloji, göğüs cerrahi ve onkoloji bölümlerinde doktor bulunmuyor.

Doktor yokluğundan ultrason çekimi için hastalara 8 ay sonraya sıra veriliyor. Fizik tedavi ünitesinin yetersizliğinden dolayı da ameliyat olan hastaya fizik tedavi sırası 6-7 ay sonra gelebiliyor.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …