ana sayfa / İnsan Hakları / İş cinayetleri raporu

İş cinayetleri raporu

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre Ekim ayında meydana gelen iş cinayetlerinde ikisi çocuk en az 177 işçi hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2018’in Ekim ayına ilişkin iş cinayetleri raporunu* yayımladı.

Rapora göre Ekim ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin sayısı en az 177.

Yılın ilk 10 ayında ise bin 640 işçi çalışırken hayatını kaybetti.

Rapordan öne çıkanlar şöyle:

Hayatını kaybeden 177 işçiden 161’i ücretli (işçi ve memur), 16’sı ise kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor.

yaşamını yitirenlerin 10’u kadın, 147’si ise erkek.

Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, inşaat ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

1’i 14 yaş ve altında olmak üzere 2 çocuk iş cinayetinde hayatını kaybetti. Çocuk işçi cinayetleri tarım işkolunda gerçekleşti.

Yaşamını yitirenlerin 14’ünü mülteciler oluşturuyor. Mülteci işçilerin yedisi Suriyeli, üçü Afgan, ikisi Iraklı, biri Türkmen ve biri Zimbabveli.

Raporda, en fazla ölümün trafik, servis kazası, ezilme, göçük, yüksekten düşme ve kalp krizinden kaynaklandığı tespitine de yer verildi.

En çok iş cinayeti İstanbul, Kocaeli, Antalya, Manisa, İzmir, Mersin, Ankara, Elazığ, Kütahya, Muğla ve Urfa’da yaşandı.

Hayatını kaybeden işçilerden üçü sendikalı, 174’ü ise sendikasız.

Raporda ayrıca 3. havalimanında kötü çalışma koşulları için eylem yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan ve çıkarıldıkları işlerine geri dönmek için mücadele eden işçilere de dikkat çekildi.

Son 10 ayda yaşamını yitirenler

Diğer yandan İSİG Meclisi’nin ulaştığı bilgilere göre Ocak ayında en az 144, Şubat ayında 128, Mart ayında 130, Nisan ayında 189, Mayıs ayında 169, Haziran ayında 151, Temmuz ayında 201, Ağustos ayında 184 ve Eylül ayında ise 167 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …