ana sayfa / Arap Dünyası / ‘IŞİD saldırısında 23 DSG militanı öldürüldü’

‘IŞİD saldırısında 23 DSG militanı öldürüldü’

 

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), geçen pazar akşamı IŞİD’in, ülkenin güneydoğusunda karşı taaruza geçerek 23 Demokratik Suriye Güçleri (DSG) militanını öldürüldüğünü duyurdu.

Arap ve Kürt militanlardan oluşan DSG, Suriye’nin doğusundaki IŞİD varlığını sona erdirmek için 10 Eylül 2018’de son askeri harekatını başlatmış, IŞİD militanları Irak sınırında Deyr ez Zor vilayetine sıkışmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise 12 Aralık’ta yağtığı konuşmada, ülkesinin IŞİD’e karşı çok başarılı bir mücadele verdiğini savunarak, “IŞİD’e karşı çok büyük iş yaptık. Dünyanın o bölgesinde sayıları çok az kaldı ve önümüzdeki 30 gün içinde hiçbiri kalmayacak.” demişti.

Karşı taarruzda 23 ölü

AFP’nin aktardığına göre, IŞİD’in, omurgasını YPG’nin oluşturduğu DSG’ye kum fırtınası ve olumsuz hava şartlarından faydalanarak düzenlediği saldırıda 23 DSG’li ve dokuz IŞİD’li yaşamını yitirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdülrahman, IŞİD’in ülkenin güneydoğusundaki Sousa ve El Safa köylerine üç cepheden birden saldırı başlattığını ve intihar bombacılarını kullandığını söyledi.

Abdülrahman, çatışmaların pazartesi sabaha kadar sürdüğünü ancak DSG’nin kaybettiği mevzileri geri aldığını söyledi. Sayılarının azlığı nedeniyle IŞİD’in pozisyonunu korumada başarısız olduğunu belirten SOHR direktörü, “IŞİD’in savunma hattı çöktü.” dedi.

Abdülrahman, militanların son çare olarak keskin nişancılara ve ‘yıldırım saldırıları’na başvurduğunu söyledi.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …