ana sayfa / Son Dakika / İki yaşındaki işitme engelli çocuk için 20 komşu işaret dili öğrendi

İki yaşındaki işitme engelli çocuk için 20 komşu işaret dili öğrendi

 

ABD’nin Massachusetts Eyaleti başkenti Boston’da yaşayan Glenda ve Raphael Savitz çifti, 2016’da bir kız çocukları olduğunda büyük sevinç yaşamışlardı. Ancak, henüz bir haftalıkken yapılan testlerle minik bebeklerinin işitme engelli olduğunu öğrendiler.

Amerika Bülteni’nin haberine göre, anne Glenda Savitz, “Benim de kocamın da hayatımızda birinci elden tanıdığımız ilk işitme engelli insandı. Ne yapacağımızı hiç bilmiyorduk.” diyor o hafta yaşadıkları için. Samantha şimdi 2 yaşında ve babasına göre dünyanın en şanslı işitme engelli çocuğu.

Savitz ailesinin yaşadığı sokakta ikinci en çok konuşulan dil artık Amerikan işaret dili. Aralarında Harvard öğrencisi 19 yaşındaki gençlerden 60 yaşındakilere kadar değişik yaş gruplarından insanların olduğu 20 komşu, Samantha’nın kendisini yalnız hissetmemesi için Amerikan işaret dili kursuna yazıldı ve bu dili öğrendi.

Samantha’ya 3 aylıkken bu dili öğretmeye başlayan işaret dili öğretmeni Sarah Honigfeld de böyle komşulara sahip olduğu için Samantha’nın çok özel bir şansa sahip olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Keşke bu engeli yaşayan her çocuk böyle bir durumda olabilse.”

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …