ana sayfa / İnsan Hakları / İşten atılan işçilerin direnişi çadırda devam ediyor

İşten atılan işçilerin direnişi çadırda devam ediyor

Eskişehir’de Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları’nda çalışırken sendikaya üye oldukları gerekçesi ile işten çıkarıldıklarını savunan 15 işçi, muayene istasyonunun yanına kurdukları çadırda direnişlerini devam ediyor.

Sarıcakaya yolu üzerinde faaliyet gösteren TÜVTÜRK’e bağlı Reysaş Taşıt Muayene İstasyonu’nda çalışan 15 işçi 21 Kasım tarihinde işten atıldı. İşten atılan işçiler, muayene istasyonu yanındaki boş tarlaya kurdukları çadırda tekrar işlerine dönebilmek için başlattıkları mücadelelerini devam ediyorlar. İşe gider gibi sabah saatlerinde evlerinden çıkan işçiler sabah saat 08:00 ila akşam 17:30’a kadar muayene istasyonu yanına kurdukları çadırda seslerini duyurarak işlerine gerisin geriye dönmeye çalışıyorlar.

İşten atılan işçilere destek vermek için muayene istasyonu yanındaki çadırda işçileri ziyaret eden Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işçilerin tekrar işlerine geri başlaması gerektiğini belirtti. Sendikaya üye oldukları için işlerine son verildiğini belirten Küçükosmanoğlu,“Reysaş işvereninin işçi ve sendika düşmanlığını protesto etmek için bir araya geldik. 2018 Şubat ayında da işveren sendikal örgütlülüğü hazmedemeyerek işçi kıyımı yaptı ve 12 sendika üyesini işten attı. Nakliyat-İş sendikası işyerinde yasal çoğunluğu sağladı. Ancak işveren toplu iş sözleşme sürecini tıkamak ve geciktirmek için bu tür yollara başvuruyor. Bu saldırılara sendika ve üyeler karşı koyuyoruz. Şubat ayında işten çıkartılan işçilerle birlikte yapılan direniş sonrası atılan 12 işçinin tamamı arabulucu aşamasında işe geri alındı. İşverenin çoğunluk tespitine yapmış olduğu itiraz davası da devam ediyor” şeklinde konuştu.

ÖRGÜTLENME HAKKINA SAYGI DUYULMALI

İşverenlerin işçilerin yasal anayasal hakkı olan ve uluslararası sözleşmelerle de güvence altına alınan örgütlenme hakkına saygı duymadıklarını bu yüzdende örgütlenme aşamasında sendikal örgütlülüğe saldırarak üyeleri işten çıkardığını anlatan Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu şöyle konuştu: “İşverenler işçileri, kölece çalışma koşullarına, düşük ücretlerle mahkum etmek istiyor. Ancak sendikalar olarak buna izin vermeyeceğiz. Reysaş işvereni üyelere baskı yaparak ya sendikadan istifa edersiniz ya da gidersiniz tehditlerinde bulunuyor. Bunu kabul etmeyen işçileri de tazminatsız işten atıyor. Sendika olarak işverenin bu tutumunu protesto ediyoruz. Atılan işçiler geri alınıncaya kadar, Reysaş’a sendika girip toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar mücadelemiz ve direnişimiz devam edecek. Eskişehir halkını ve kitle örgütlerini de bu mücadeleye destek olmaya davet ediyoruz. Urfa’da ve Muğla’da da Tüvtürk iş ortaklarındaki sendikalaşmadan dolayı işçiler atıldı. Buralarda da direnişlerimiz devam edecek. Ekmeğimize, onurumuza sahip çıkacağız ve işverenlerin işçi, sendika düşmanlıklarına karşı mücadele edeceğiz. Bu mücadelede kazanan işçi sınıfı olacaktır.”

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …