ana sayfa / Son Dakika / Kuytul, terör suçlamasından tahliye edildi ancak başka soruşturmalardaki tutuklama kararı dolayısıyla tutukluluğu devam edecek

Kuytul, terör suçlamasından tahliye edildi ancak başka soruşturmalardaki tutuklama kararı dolayısıyla tutukluluğu devam edecek

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘terör örgütüne yardım’ suçlamalarından yargılandığı davada tahliye edildi.

Alparslan Kuytul’un, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak’ iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi.

Mahkeme, Kuytul’u bu davadan tahliye ederek duruşmayı erteledi.

Kuytul’un, ‘suç işleme amacıyla örgüt kurma, yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve duyguları istismar suretiyle dolandırıcılık’ iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında tutukluluğu ise devam ediyor.

 41+20 yıl hapis cezası talebi

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik 30 Ocak’ta kapsamında tutuklanan vakıf başkanı Alparslan Kuytul dahil 45 kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Cumhuriyet savcısı, şüpheliler hakkında ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, özel belgede sahtecilik, dini inanç ve duyguları istismar suretiyle dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme, yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak, mal varlığı değerlerinin gayri meşru kaynağını gizlemek’ suçlarından iddianame hazırladı. Kuytul’un da aralarında olduğu 3 kişi hakkında çeşitli suçlardan 41’er yıla kadar, diğer 42 şüpheli hakkında ise 21’er yıla kadar değişen hapis cezası talep edilen iddianame, terör suçlarına bakan Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kısmen kabul edilen iddianame kapsamında, Kuytul hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapma’ suçlarından 20 yıl hapis, tutuksuz yargılanan vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. hakkında da ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 5’er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Alparslan Kuytul, bugün Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Bolu’daki cezaevinden görüntülü ve sesli iletişim sistemiyle bağlanarak savunmasını yaptı.

 

Bunu da takip et

Güney Kore Guaido’yu eçici Devlet Başkanı Olarak Tanıdığını İlan Etti

Güney Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Seul hükümetinin, Venezuela’da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Juan Guaido’yu tanıdığı …