ana sayfa / Dünya / Laikliğe İlk Adım Gerçekleşti!

Laikliğe İlk Adım Gerçekleşti!

Yunanistan’de oldukça önemli karara imza atıldı. Din ve devlet işlerinin ayrılarak ülkenin laik bir Anayasa’ya sahip olması için süreç başlatılmış oldu.

Maaşları devletin kiliseye yapacağı ödenekten

Başbakan Aleksis Çipras ile bağımsız Yunanistan Kilisesi’nin lideri Atina Başpiskoposu Yeronimos, devlet ile kilise ilişkileri için bir mutabakat anlaşması imzaladılar. Anlaşmaya göre, 10 bin din adamının bugüne kadarki devlet memuru statüsü sona eriyor. Din adamlarının yılda 210 milyon Euro olan maaşları da devletin kiliseye yapacağı eş miktardaki ödenekle karşılanacak.

Kilise’nin milyarlarca Euro serveti fona devredilecek

Kilise’nin milyarlarca Euro olduğu tahmin edilen serveti ise yeni kurulacak bir fona devredilecek. Mutabakatla Yunan Kilisesi’nin laiklik için Anayasa’da yapılacak değişiklikler ile ilgili itirazları kalktı. Yunan Hükümeti’nin laiklik için hazırladığı Anayasa değişikliği maddesi tasarısında, ülkenin resmi dininin Hıristiyan-Ortodoks olduğu ifadesi değişmiyor. Devletin dini açıdan tarafsız olduğu vurgulanıyor.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …