ana sayfa / Arap Dünyası / Lübnan hükümeti, Lübnan ordusu ile UNIFIL arasındaki iş birliğini teyit etti

Lübnan hükümeti, Lübnan ordusu ile UNIFIL arasındaki iş birliğini teyit etti

Lübnan Başbakanı Hariri, “Lübnan hükümeti, BMGK’nin 1701 sayılı kararına ve Lübnan ordusu ile UNIFIL arasındaki iş birliği ve koordinasyona tam bağlılığını teyit eder.” belirtti.

 

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, ülkesinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1701 sayılı kararına bağlı kaldığı ve sınırın güvenliğinden ise ordunun sorumlu olduğunu belirtti.

Başbakan Hariri, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin güneyindeki sınır bölgesinde yaşanan gelişmelerin herhangi bir gerginliğe yol açmaması gerektiğini bildirdi.

Sınırların güvenliğinden Lübnan ordusunun sorumlu olduğuna dikkati çeken Hariri, Lübnan hükümetinin de sınır güvenliği ve egemenliğine yönelik yükümlülüklerini son derece önemsediği ve 1701 sayılı kararını ihlal etmediğini teyit ettiğini vurguladı.

Başbakan Hariri, İsrail tarafından Lübnan’ın hava, kara ve deniz sahalarına yönelik ardı arkası gelmeyen ihlallerin ise söz konusu yükümlülüklere açıkça aykırı olduğunu vurguladı.

İsrail ordusundan salı günü yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzeyinde “Hizbullah’a ait tüneller” bulunduğu öne sürülerek bu tünelleri imha etmek için Lübnan sınırında operasyon başlatıldığı duyurulmuştu.

Operasyonun “günlerce” sürebileceği ve İsrail topraklarında sınırlı kalacağı kaydedilen açıklamada, “Sınır ötesi saldırılar için kazılan bu tüneller İsrail ordusu tarafından faaliyete geçmeden ve İsrailli sivillerin güvenliğine tehdit olmadan önce tespit edilmiştir. Bu olay İsrail’in egemenliğinin ciddi şekilde ihlalidir.” ifadelerine yer verilmişti.

Dün Lübnan ve İsrail ordusundan yetkililer ile UNIFIL Komutanı General Stefano Del Col arasında gerçekleştirilen üçlü toplantıda, “Hizbullah’a ait tünellerin olduğuna” dair iddiaları araştırması için UNIFIL’den bir ekibin bugün İsrail’e gideceği açıklanmıştı.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …