ana sayfa / Son Dakika / Perihan Mağden ve Tunca Öğreten’e ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ cezası

Perihan Mağden ve Tunca Öğreten’e ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ cezası

 

Perihan Mağden ve onunla söyleşi yapan Tunca Öğreten’e “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret” ceza verildi. Öğreten kararın ardından “Elçiye zeval oldu” dedi.

Evrensel’in haberine göre, Yazar Perihan Mağden ve Gazeteci Tunca Öğreten’e “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 7’şer bin lira para cezası verildi. Mahkeme, aynı davada yargılanan gazeteciler Orhan Şahin ve Mehmet Çağlar’ın ise beraatine karar verdi.

‘Erdoğan Selfiesi’ kapaklı Nokta dergisinin Eylül 2015’te toplatılmasının ardından derginin yazarı Perihan Mağden, 14 Eylül 2015’te diken.com.tr’nin o dönemki editörü Tunca Öğreten’e konuşmuştu.

Söyleşiye, Yurt gazetesinin internet sitesi de yer vermişti. Söyleşinin ardından yazar Mağden ve söyleşiyi yapan Öğreten ile birlikte, söyleşiyi internet sitesinde yayımlayan Yurt gazetesinin o dönemki yöneticileri Orhan Şahin ve Mehmet Çağlar Tekin hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla dava açılmıştı. Yazar Mağden ile gazeteciler Öğreten, Çağlar ve Şahin’in yargılandıkları davanın karar duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Mağden’in avukatı Melike Polat ile Tunca Öğreten ve avukatı Sevgi Kalan hazır bulundu. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci de duruşmayı izledi.

‘Ben sadece elçiyim’

Gazeteci Öğreten esas hakkındaki savunmasında, “Bu bir söyleşiydi. Söyleşide sorduğum soruların cevaplarını alıp yazıya döktüm ve bana ne söylendiyse onu yazdım. Perihan hanım da edebiyatçı olduğu için bir teşbih yaptı. Ben de bunda bir hakaret unsuru olduğunu düşünmedim. Cumhurbaşkanına hakaret gibi bir kastım yoktu. Ben bu olayda sadece elçiyim. Bugün ‘Elçiye zeval olmaz’ atasözünün geçerliliğini koruyup korumadığını göreceğiz.” diyerek beraatini istedi.

Öğreten’in avukatı Sevgi Kalan ise, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını hatırlatarak, suçlama konusu söyleşinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu savundu. Avukat Melike Polat ise, söyleşide şiddete çağrı olmadığını ve suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek beraat talep etti.

Hakim Nursel Bedir, Yurt gazetesi eski çalışanları Şahin ve Çağlar’ın beraatine hükmederken, Öğreten ve Mağden hakkında ise 7’şer bin TL’lik adli para cezasına karar verdi.

Hakim Bedir, Öğreten ve Mağden’in yeniden suç işlemeyeceğine dair olumlu kanaat oluşmadığı iddiasıyla hükmün açıklanmasını geri bırakmadı. Kararın açıklanmasının ardından Öğreten, “Elçiye zeval oldu.” dedi. Karar istinaf mahkemesine götürülecek.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …