ana sayfa / Arap Dünyası / Musul’da yaklaşık 5 bin ceset enkaz altından çıkarıldı

Musul’da yaklaşık 5 bin ceset enkaz altından çıkarıldı

Irak İnsan Hakları Komiserliği, yaklaşık 3 yıl terör örgütü DEAŞ’ın kontrolü altında kalan Irak’ın Musul kentindeki enkazların altından 5 bine yakın ceset çıkarıldığını duyurdu.

Irak İnsan Hakları Komiserliği yaptığı yazılı açıklamaa göre, geçen yıl Temmuz ayında DEAŞ’tan geri alınan Musul’da yaklaşık 5 bin civarında cesedin enkaz altından çıkarıldığını bildirdi.

Geçen Ekim ayına kadar kimliği tespit edilen 2 bin 665’ten fazla cesedin çıkarıldığını belirten Irak İnsan Hakları Komiserliği, kimliği tespit edilemeyen ceset sayısının ise bin 992 olduğunu söyledi.

BİN 196’SI ÇOCUK CESEDİ

Açıklamaya göre, enkaz altından çıkarılanların arasında bin 196 çocuk cesedinin de olduğu vurgulanırken, Sağlık Bakanlığına kimlikleri tespit etme çalışmalarına hız vermesi için çağrıda bulunuldu. Kentte hala çok sayıda tespit edilememiş bomba olduğu vurgulanan açıklamada, bu bombalar sonucu şu ana kadar 1 çocuğun öldüğü, 2’sinin de yaralandığı ifade edildi. Komiserlik, tespit edilemeyen bombalar yüzünden pek çok insanın kente geri dönmek istemediğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Haziran 2014’te terör örgütü DEAŞ’ın ele geçirdiği Musul, 9 ay süren operasyonlar sonrası terör örgütünden geri alınmıştı. Yaşanan olaylar sonucu binlerce sivil yaşamını yitirirken yüz binlercesi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …