ana sayfa / Sosyal Medya / Patlıcan hırsızlığı!

Patlıcan hırsızlığı!

Vefa Meriç

Ajanslar 22 Şubat’ta Bursa mahreçli bir haber geçti. Haberde İl Jandarma Alay Komutanlığı’nın büyük bir operasyona imza attığı ve böylece bir hırsızlık çetesinin çökertildiği belirtiliyordu.

Başlık ve girişten sonra haberde banka ya da dükkân soyan bir suç şebekesi bekliyor insan.

8 TON SEBZE ÇALMIŞLAR

Gelin görün ki Jandarma’nın suç üstü yakaladığı üç kişi patlıcan, beyaz lahana, kırmızı lahana, patates ve soğan gibi sebzelerde müteşekkil 8 tonluk malzeme ile yakalanmış. Suç aletleri bunlar. Tarladan, depodan, kabzımaldan çalınan sebzeleri satmaya çalışıyorlarmış. Şehirde benzer hırsızlık vakaları artınca Jandarma sebze satanları yakın takibe almış ve 3 kişiyi kıskavrak yakalamış

Kamera şakası olarak anlaşılmaması için de Jandarma Komutanlığı yazılı pankartın önünde kasa kasa lahana, çuval çuval patates-soğanı teşhir etmişler.

GÖZ YAŞARTICI SOĞAN VE ORTA MENZİLLİ PATLICAN!

“1 ton patlatılmaya hazır orta menzilli pat-lıcan, 300 kilo gözyaşartıcı soğan ve sahte banknot basımında kullanılan çok sayıda baskı patates ele geçirildi.” demeyi unutmuşlar. Onun haricinde baskın da ele geçirilenler on numara! 

Levent Kırca hayatta olsaydı “Olacak O kadar” skeçlerini çekerken metin yazmasına lüzum kalmazdı. Artık Türkiye’de hayat baştan sona filmlerde, tiyatrolarda ve romanlarda tasvir edilecek kadar traji-komik!

Senaryoya ne hacet! Haberi al aynen yayımla! Millet şaşırsın, gülsün, ağlasın. Herkes nasibi nispetinde hissiyatını ifade etsin. Kim derdi ki Türkiye’de patlıcan, lahana ve patates hırsızları türeyecek.  Beyaz eşya, elektronik malzeme, pırlanta, mücevher, ziynet eşyası ve para çalanların yeni gözdesi sebze olduysa bu da Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) sayesinde oldu.

AKP’NİN BÜYÜK BAŞARISI (!)

Kuyumcu soymak yerine sebze çalmayı daha kolay ve risksiz zenginlik alameti saymış hırsızlar. Patlıcan pazarda 8-10 lira.  Hırsızlar indirim yapıp 7 liradan satsa AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın tanzim satış çadırlarını bile batırabilirler. 8 liradan 1 ton patlıcan satsa 8 bin lirayı cebe indirecekler.

Eskiden bütün sebze haline boşaltsalar elde edemeyecekleri hasılatı birkaç parti çalıntı malla elde edebileceklerini görünce hırsızların rotayı patlıcan-bibere kırdıkları anlaşılıyor.  Hırsız hırsızlığını yaparken memlekette can ve mal emniyetini tesis etmekle mükellef iktidar ne yapıyor?

KRİZİN EVVELİYATI VAR

Cinsel tacizde bulunan polise “evladım” diyor, kadına ekip otosunda tecavüz eden polisi “iyi hâl indirimi” ile taltif ediyor. Bu sütunda ekonomik krizin temelinde ahlaki krizin yattığını çeşitli vesilelerle ifade ettim.  Tekrar altını çizeyim: Hırsızlar dışarıda, onları yakalayan gerçek polisler içeride ise kimsenin canı ve malı emniyette değildir.

Onun içindir ki Türkiye’nin içine düştüğü son krizin başlangıç tarihi 2018 yılı ağustos ayı değil, 20 Temmuz 2014’tür. O tarihi unutmayın.

20 Temmuz 2014; Yakup Saygılı, Yurt Atayün ve Ömer Köse gibi polis müdürlerinin İran asıllı bir hırsız olan Reza Zarrab’ın 4 bakanı (Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar, Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan) nasıl rüşvete boğduğunu kare kare belgeledikleri için hapse atıldıkları tarihtir.  

Çikolata ve ayakkabı kutularından çıkan milyonlarca dolar rüşvet paralarını “çalıyorlar, fakat çalışıyorlar” gibi ne insani ne İslami sayılabilecek bir ahlaksızlık ambalajına sığdırabilen halk bugünlere kendi rızası ile geldi.

Etme bulma dünyası… Olmuşlara bakıp olacakları tahmin etmek hiç de zor değil…       

  

Bunu da takip et

İMF (İstiğna Mesleğinin Faydaları)

Yusuf Kamil Sözeri Bir zamanların gündemden düşmeyen mevzularındadı IMF. Hani şu Uluslararası Para Fonu… “Paraya …