ana sayfa / Son Dakika / Rusya, 60 ton domatesi geri gönderdi

Rusya, 60 ton domatesi geri gönderdi

 

Rusya’nın tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor’un Bryansk ve Smolensk bölge yetkilileri, Türkiye’den gelen 59.9 ton domatesin ülkeye girişine izin vermedi.

Rosslhoznadzor yetkililerinin açıklamasına göre, geçici depolarda yapılan kontrol esnasında Türkiye’den üç parti halinde gelen 59.9 ton domatesin üzerinde canlı larva bulundu.

Domateslerin bu nedenle Rusya’da pazara sürülmediği ve üretici şirkete geri gönderildiği bildirildi.

Yasak kalktı ama…

Rusya, Türk jetlerinin Kasım 2015’te bir Rus uçağını düşürmesiyle, domates de dahil olmak üzere Türkiye’den bir dizi tarım ürününün alımını Ocak 2016’dan itibaren durdurmuştu.

Türkiye’nin resmi olarak özür dilemesinin ardından tarım ürünlerine yönelik yasak aşamalı olarak kaldırılmış ancak, Rusya’danın yerli üreticilerine verdiği krediler nedeniyle domateste yasak devam etmişti. Uzun müzakerelerden sonra Rusya, Kasım 2017’de domates yasağını kaldırdı, Türkiye’den gelecek domates kotasını da 50 bin ton olarak belirledi.

Rusya’da üretilen sığır etinin Türk pazarına girişine izin verilmesi karşılığında, ocak ayında domates kotası 100 bin tona çıkarıldı.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …