ana sayfa / Karikatür / Öyle Batırdık ki Hiçbir Parti Kazanmak İstemeyecek!

Öyle Batırdık ki Hiçbir Parti Kazanmak İstemeyecek!

Sayıştay raporlarıyla AKP’li belediyelerin yolsuzlukları belgelendi

AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi denetim raporunda “denetim görüşünün dayanakları” ile “denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler” kapsamında toplam 17 bulgu yer aldı.

Taşınmaz envanteri hakkında eleştirilerin de yer aldığı rapordaki bulgulardan bazıları şöyle:

– Belediyenin muhasebe kayıtları ile ortağı olduğu şirketlerin mali tablolarının incelenmesi sonucunda, idari muhasebe kayıtlarında yer alan sermaye tutarları ile şirket mali tablolarında yer alan sermaye tutarlarının uyumlu olmadığı tespit edildi.

– Kiraya verilen 320 taşınmazın kira bedellerinin yıllık peşinen tahsil edildiği, tahsil edilen kiraların gelecek aylara/yıllara ait gelirler hesaplarına kaydedilmediği belirlendi.

– Belediye tarafından kiraya verilen 53 işyerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının olmadığı belirlendi.

– Kira süresi sona eren bin 380 taşınmazın yeniden ihale edilmek yerine, belediye encümeni kararıyla belirlenen tutarda kira artışı yapılarak kira sürelerinin uzatıldığı belirlendi.

– Belediye tarafından okul yeri, dini tesis, spor ve sağlık alanı olarak kullanılması amacıyla tahsis edilen bazı taşınmazların, kullanım amacına uygun inşaat ve yatırım projelerine başlanılmadığı, boş bırakıldığı ve gerekli takip ve kontrolün yapılmadığı saptandı.

İSTANBUL’DA 68 BULGU TESPİT EDİLDİ

Sayıştay’ın AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi denetim raporunda “denetim görüşünün dayanakları” ile “denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler” kapsamında toplam 68 bulguya yer verildi. Bu bulgulardan bazıları şöyle:

– Kamu idarelerince belediyeye tahsis edilen taşınmazlar ile belediye tarafından kamu idarelerine tahsis edilen taşınmazların da muhasebe kayıtları yok.

– Gecekondu Yasası gereğince yalnızca bu yasada belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi için kullanılması gereken 93.5 milyon liranın belediyenin genel hesaplarına aktarıldığı belirlendi.

– Bayrampaşa ve Ataşehir halinde bulunan işyerlerinden alınan toplam 24.4 milyon liralık teminat mektubunun muhasebe kayıtlarında yer almadığı belirlendi.

– Aralarında Ayasofya, Topkapı’nın da bulunduğu bazı müzelere giriş ücretlerinde “yaklaşık maliyet” eksik/hatalı belirlendi. Bu sayede 30 bin 750 lira yaklaşık maliyetin eksik hesaplandığı tespit edildi.

ANKARA’DA İHALESİZ DEVREDİLEN YERLER

Belediye ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri Ltd. Şti’ye işletme hakkı devredilen bazı yerler, şirket tarafından ihale yapılmaksızın üçüncü kişilere kiralandı. Bu yerler arasında Keçiören ilçesi Gökçek Parkı içi sosyal tesisler, Bahçelievler semt hali otoparkı, Dikmen Vadisi rekreasyon alanı açık otoparkı, Gençlik Parkı rekreasyon alanı açık otoparkı, Altınpark içi açık otoparkı, Harikalar Diyarı rekreasyon alanı açık otoparkı yer alıyor.

Ayrıca kiraya verilen taşınmazların dosyaları incelendiğinde, bazı ihale teknik şartnamelerine Devlet İhale Yasası’na aykırı şekilde rekabeti engelleyici hükümler konulduğu belirlendi. Belediye yanıtında, işletmenin bütün olarak yürütülmesi gibi sebeplerle teknik şartnamelere özel hükümler konulduğu ve ihalelerin belediye şirketi üzerinde kaldığını kabul etti.

Bunu da takip et

Seçim öncesi ‘hayalet seçmen’ iş başında!

Sadece 3 evde 122 vatandaşın ‘yaşadığı’ ortaya çıktı. 31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken sahte seçmen …