ana sayfa / Son Dakika / Sınıfta kaldınız!

Sınıfta kaldınız!

Ertekin Ekin

15 Temmuz sonrası memleket açık cezaevine dönmüş durumda.

Binlerce insan hakkını savunamadan hapishanelerde tutuluyor. İddianame hazırlanmadan ve yargılama yapılmadan bir nevi esaret hayatı yaşatılıyor. İktidar kin ve nefretinde sınır tanımıyor. Parçalanmış o kadar çok aile dramları var ki zamanı geldiğinde bir bir önümüze dökülecektir. Şimdilik en muhalif görünen gazeteler bile sessiz kalıp düzene su taşımakla meşguller. Araştırma yap(tır)madan 15 Temmuzun günah keçisi ilan ettikleri hizmet hareketi mensuplarına karşı içlerinde ne varsa kusmaktan geri kalmıyorlar.

Pek değerli İçişleri Bakanının ‘‘ Acırsak acınacak hale düşeriz’’ felsefesi ile yatıp kalkıp masum insanlara operasyon düzenliyorlar. Nasıl olsa güç onların ellerinde. Bu gücü sonsuza dek kullanabileceklerini sanmaları çok acı. Zira hukuk bir gün mutlaka kaldığı yerden işlemeye devam edecektir. Buna inancımız tam.

Koca koca Adalet Saraylarında Adaletin çivisi çoktan çıkmış durumda. Uğradıkları haksızlıkları ve mağduriyetleri adalet saraylarında bulamayan(lar) ise seslerini duyurabilmek için belki de son bir çare olarak eylem yapmaya çalışıyor. Bu doğrultuda Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD), yaşananlara dikkat çekmek için Ankara’nın merkezinde bir eylem planlıyor.

İşte tam da bu sırada ‘‘Acırsan acınacak hale düşersin!’’ felsefesi devreye giriveriyor. Henüz bir taşkınlığı bulunmayan göstericiler Süleyman Soylu’nun ekibi tarafından dağıtılmaya başlanıyor.  Zaten tam da bu sırada ne oluyorsa oluyor. Başörtülü Merve Demirel polis tacizine uğruyor!.. Yani iktidar yine boş geçmiyor ve utanç hanesine bir şey daha eklemeyi başarıyor!..

Yaşanan utanç vesikası ile ilgili halkı bilgilendirmede Gazete ve Televizyonlardan çıkan ses maalesef çok cılız. İktidar utanacağı ve gereğini yapacağı yerde -güya- polisine sahip çıkıyor!. Kız çocukları, erkek çocukları; ev’di, yurt’tu derken tacizin kameralar önünde aleni bir şekilde gerçekleşmesi ne acı. Acaba bu tacizciler bu cesareti kim(ler)den alıyor?. Artık sokaklarda, caddelerde rahat bir şekilde yürünemeyecek mi?.

Ülkenin başkentinde Türk milletini tüm dünyaya rezil edecek bir olay yaşanıyor. Merve Demirel, henüz bir üniversite öğrencisi. Böyle bir hadise ile ülke gündemine girmek ruhunu –kim bilir- ne kadar derinden yaralamıştır. Bu taciz Türk milletinin namusuna uzatılan bir eldir. Halkın canını, malını ve namusunu koruması gerekenler milletin gözü önünde ahlaksızca bir suç irtikap ediyor. Merve Demirel’in yapabileceği tek şey kendisine cinsel saldırıda bulunan polis memuru hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmaktı o da öyle yaptı.

Olay ile ilgili Ankara Barosu’nun da harekete geçmiş olması önemli . CHP’li vekiller konuyu Meclis gündemine taşırken, TİP Genel Başkanı Erkan Baş da, “Yahu Ankara Emniyet Müdürü sen kimsin, bu ne hadsizlik, bu ne onursuzluk” diyerek olayın vahametini bir defa daha ortaya koydu. Tüm bu gelişmeler yaşanırken AKP’nin başörtülü grup başkan vekili başörtülü hemcinsine değil de polise sahip çıktı. Gerçekten de siyasetin gözü kör, kulağı sağır ve dili de hep kendine çalışırmış !.

Dindar gençlik yetiştirme iddiasındaki İktidarın ve Emniyetin halkın gözü önünde suçludan yana tavır sergilemesi üstelik suçluyu korumaya kalkışması halkın yetkili makamlara olan güvenini daha da zedeler.

Mağdur olan Merve Demirel’in babasının KHK ile işten çıkarılmış olması onun suçlu olduğunu göstermez. Velev ki suçlu bile olsa kızının böyle onur kırıcı bir davranışı hak ettiğini söylemek hangi vicdana sığar. Böyle ahlak dışı bir davranış hangi kitapta yazılıdır?. Ey iktidarın nimetleriyle zafer sarhoşu olmuş beyefendiler! Kendi adalet saraylarınızda aklansanız da -şimdilik- halkın adaletinde sınıfta kaldınız. Biraz daha beklerseniz Hakkın adaletini de göreceksiniz.

‘‘Irzımızdır çiğnenen, evladımızdır doğranan…

Hey sıkılmaz, ağlamazsan, bari gülmekten utan!..’’

Unutmayın siz vermeseniz de : ‘‘Yarın hakkın divanına varınca/ Süleyman’dan hakkın alır karınca!.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …