ana sayfa / Dünya / 39 yıl suçsuz yere hapis yatan mahkuma 21 milyon dolar tazminat

39 yıl suçsuz yere hapis yatan mahkuma 21 milyon dolar tazminat

 

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinde, hakkında verilen yanlış hükümle 39 yıl suçsuz yere hapis yatan bir kişiye 21 milyon dolar tazminat ödenecek.

Şimdi 72 yaşında olan ve suçsuz olduğu kanıtlanarak Kasım 2017’de serbest bırakılan Craig Coley; Rhonda Wicht ve dört yaşındaki oğlu Donald’ı öldürmekten ceza almıştı. Hayatının 39 senesini parmaklıklar ardında geçiren Coley, hapse girdiği 1978 yılında henüz 31 yaşındaydı.

Simi Vadisi’nin yerel yöneticisi Eric Levitt, maddi hiçbir tazminatın Coley’in kaybettiği yılların karşılığı olamayacağını belirterek “Bu şekilde anlaşmak, sayın Craig Coley ve şehir halkımız adına yapılacak en doğru şey.” dedi.

Şehir konseyi de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Zanlının masum olduğuna inanan insanların ısrarla savunma girişimi, Simi Vadisi Polis Departmanı’nın dosyayı yeniden açarak DNA bilgilerine ulaşması ve sayın Coley’in kararlılıkla masum olduğunu ispatlama çabaları sonuç verdi. Vali Jerry Brown kendisinden özür diledi.” ifadeleri yer aldı

Haksız yere ömrünü hapiste geçiren Craig Coley’e, hapisten çıktığı 2017 yılında 2 milyon dolar ön tazminat ödenmişti. Simi Vadisi Şehir Konseyi de Coley’e 4.9 milyon dolar daha ödeme yapacak. Geri kalan yaklaşık 14 milyon dolar ise, Devlet Tazminat Bürosu ve diğer kaynaklardan ödenecek.

21 milyon Dolarlık tazminatın Devlet Tazminat Bürosu’nun 1965’teki kuruluş yılından beri ödeyeceği en büyük meblağ olduğu açıklandı.

 

 

Kaynak: Euronews-Kerem Çongar

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …