ana sayfa / Son Dakika / ‘Suriye harekatımız ABD’nin çekilmesine bağlı değil’

‘Suriye harekatımız ABD’nin çekilmesine bağlı değil’

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’ye yönelik muhtemel harekatın, ABD askerinin bölgeden çekilmesine bağlı olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’nin Suriye’den çekilme kararı öncesinde, 12 Aralık’ta “Birkaç güne kadar başlayacak” diyerek açıkladığı Fırat’ın doğusuna yönelik harekat halen yapılmadı.

Dört beş ay civarı sürebileceği söylenen çekilme sürecinin nasıl olacağı belirsizliğini korurken Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un “Kürtleri koruma güvencesi anlaşması yapmadan çekilmeyiz.” demesi ABD ile ilişkileri tekrar germişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sözler üzerine Salı günkü grup toplantısında harekatın yakında başlayabileceğini söylemişti.

‘ABD neden şimdi böyle diyor?’

Bakan Çavuşoğlu NTV canlı yayınında konuşurken konuyla ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: “Ne dediler? ‘Türkler, Kürtleri katletmesin.’ Bu son derece yanlış bir üslup. Biz YPG’ye karşı Afrin operasyonunu da başlattık, ABD neden o zaman değil de şimdi böyle bir üsluba girmeye çalışıyor.”

‘ABD’nin çekilmemesi için çalışanlar var’

Türkiye’nin YPG’ye yönelik muhtemel harekatının, ABD askerinin çekilmesine değil YPG’nin Menbiç ve Fırat’ın doğusundaki varlığına bağlı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu şunları söyledi: “Böyle bir karar (çekilme kararı) yokken sayın cumhurbaşkanımız ‘Fırat’ın doğusuna gireceğiz’ dedi. Şimdi ABD ‘çekileceğiz’ diyor ama sahada çekilmemesi için çalışanlar var. Trump’ın verdiği söz bizim için geçerlidir. Bolton’un ve diğerlerinin açıklamalarını görüyoruz ki onlar çekilme taraftarı değil. Burda Trump’ın verdiği söz belli.”

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …