ana sayfa / Son Dakika / Taşıma su ile dönen değirmen

Taşıma su ile dönen değirmen

BİLANÇO 

VEFA MERİÇ

Dolardaki düşüş tamamen 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere kadar suni bir bahar havası estirme teşebbüsünün bir parçası.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın tutarsızlıkları sayesinde Türkiye eksenli kalıcı menfaat temin eden farklı devletlerin liderleri hariçten, Erdoğan da dahilden ne yapıp edip döviz kurlarını ağustos ayından evvelki seviyeye indirmeye çalışıyorlar.

ENFLASYON 15 YILIN ZİRVESİNDE

Kur düşerse vatandaşın sefaleti, dünyanın en yüksek 7’nci enflasyonu, konkordato kuyruğuna girmiş devasa şirketler, ödenemeyen borçlar vs. hepsi unutulacak. Gördünüz mü? Doları nasıl düşürdük?

Diğer tarafta gıda enflasyonu yüzde 30. O da kırpılmış haliyle… Üretici fiyatları yüzde 45 artmış. TÜFE yüzde 25. Arada yüzde 20 fark var. Talebi varın buradan ölçün.

Sene başından bu yana düşmüş hali bile yüzde 44 daha değerli olan doların vatandaşı nasıl perişan ettiği ortada iken AKP iktidarı ekonomiye botoks yapıyor. Bütün zevat mefluç bünyeye zinde ve genç görüntüsü vermenin peşinde.

ZORAKİ İTTİFAKLAR

ABD ve Avrupa Birliği’nin gözünün içine baka baka iki yüzlülük yapan bir siyasetçiye batıda zerre kadar itimat kalmasa da zoraki ittifakların tesis ettiği bahar ikliminin kalıcı olma ihtimali yok.

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da konsolosluk binasında katledilmesi, cesedinin parçalara ayrılması gibi bir vahşet bile krizi unutturmak, hatta krizde ihtiyaç duyulan kaynağı temin etmek için istismar edilebiliyorsa esas krizin ne olduğunu söylemeye lüzum kalır mı?

Türkiye’nin en büyük krizi ahlak krizidir…

Suudi savcının Arabistan’a dönerken lokum ve kuru yemiş doldurduğu bavulların boş gelmediğini bilenler biliyor.

Türkiye’yi insanların kanı üzerinden pazarlık yapan bir devlet derekesine düşürenler utansın demek de manasız artık. Zira utanmıyorlar. Üç kuruş menfaat için iki büklüm oluyorlar.

ÖNCE DİKLEN, SONRA İKİ BÜKLÜM OL

ABD’yi iPhone kırarak dize getireceğini zanneden zavallı zihniyetin elinde rüzgâr gülünden beter olduk. Almanya, Rusya ve ABD gibi devletlerin Ortadoğu haritası üzerinde bitmeyen hesapları var.

Türkiye’nin olabildiğince müstağni durması icap ettiği bir devirde savruk siyaset yüzünden ne kadar büyük kayıplar verildiğinden tek sesli medya sayesinde kimsenin haberi olmuyor!

Dün Katar’dan gelen bavul dolusu dolarlar bugünlerde Cidde’den kalkan uçakların kargosunda taşınıyor.

Ocak-ağustos döneminde 51,1 milyar dolar cari açık veren Türkiye bu açığın 15,1 milyar dolar kaynağı belirsiz paralarla kapatmıştı.

8 AYDA 15,1 MİLYAR DOLAR ESRARENGİZ PARA

Esrarengiz para, Merkez Bankası kayıtlarında net hata-noksan diye geçiyor. Giriş varsa net hata, çıkış olmuşsa net noksan. 8 ayda 15,1 milyar TL net hata olmuş.

Böyle hata olur mu? 100 değil, 1.000 değil… 15,1 milyar doların ne karşılığı geldiği meçhul. 2017 ağustostan 2018 ağustosa kadar bavullarla gelen para tutarı 20 milyar dolar.

Bunlar Merkez Bankası’nın tespit edebildiği rakamlar. Erdoğan için aslolan seçimi kazanmaktır, ötesi teferruattır.

Belediye seçimlerinde Ankara ve İstanbul gibi kalelerini kaybetmemek için kriz bir tarafa halka para saçması şart. Türkiye’de bedava kömür ve makarnanın sandıkta hâlâ karşılığı var.

221 MİLYAR DOLAR BORÇ NE OLACAK?

Taşıma su ile ekonomiyi ayağa kaldırmaya çalışan Erdoğan 221 milyar dolar net döviz borcunun nasıl ödeneceğine dair cevabı olmadığı için ağustosta ilk şoka maruz kaldık.

Şimdi nefes alıyorlar. Erdoğan o esnada para baronlarına ne de olsa dünyanın en yüksek reel faizini ödüyor. Faiz ne demek? Torunlarımızın cebindekini de bugünden yiyip bitirmek demek…

Eskiler fırtına öncesi sessizlik ifadesini kullanırdı. Tam da öyle günler bugünler…

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …