ana sayfa / Son Dakika / Der Spiegel’e göre Türkiye Erdoğan’a rağmen dindarlaşmıyor

Der Spiegel’e göre Türkiye Erdoğan’a rağmen dindarlaşmıyor

 

Almanya’da yayımlanan ünlü haftalık siyasi dergi Der Spiegel, 16 yıllık AKP iktidarının toplumu dindarlaştırma politikalarının sonuç vermediğini, devlet imkanlarıyla dindarlığın geliştirilme çabasına rağmen, toplumun tam tersi yönde ilerlediğini yazdı.

Der Spiegel, Türkiye’de 16 yıllık AKP iktidarının ‘toplumu dindarlaştırma’ politikalarına rağmen insanların giderek daha az dindar olduğunu yazdı.

İstanbul muhabiri Maximilian Popp imzalı yorum haberde, Türkiye toplumunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen, onun isteklerinin tersine bir değişim yaşadığı yorumu yapıldı.

“Toplumda dönüşüm: Türkiye açılıyor – Erdoğan’a rağmen” başlıklı yazıda, Konda’nın en son yayımlanan Toplumsal Değişim Raporu’nun sonuçları değerlendirildi.

Gerileme var

Erdoğan’ın açıkça ilk kez 2012 yılında dile getirdiği “Dindar bir nesil yetiştireceğiz.” söylemine dikkat çekilen yorumda, “Ancak Erdoğan’ın başbakan ve cumhurbaşkanı olarak geride bıraktığı 16 yıllık iktidarı süresince Türkiye’de dindarlık oranı artmadı, tersine azaldı.” dendi.

“Bu (Konda’nın) bir araştırmasının çıkardığı sonuç ve bu sonuç kızgınlığa yol açıyor.” yazan Maximilian Popp, Konda’nın 36 ilde, şehir ve kırsalda yaşayan 5 bin 793 kişiyle görüşerek yaptığı araştırmaya işaret etti. Araştırma sonuçlarına göre, kendini ‘dindar’ olarak nitelendirenlerin oranı 10 yıl öncesine oranla 3 puan gerileyerek yüzde 51’e düşmüştü.

Konda’nın araştırmasında, Ramazan’da oruç tutma oranının 2008 yılında yüzde 77 iken, 2018’de yüzde 65’e gerilediği hatırlatılan haberde, kendisini ‘sofu’ olarak niteleyenlerin de yüzde 13’ten yüzde 10’a düştüğüne yer verildi.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …