ana sayfa / Arap Dünyası / ‘Türkiye ve İran, bölgedeki krizleri körüklüyor’

‘Türkiye ve İran, bölgedeki krizleri körüklüyor’

 

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Türkiye ve İran’ın eylem ve müdahaleleri ile bölgedeki krizleri körüklediğini söyledi.

Mısır’da düzenlenen AB-Arap Ligi Zirvesi’nde konuşan Ahmet Ebu Gayt, Ankara ve Tahran’ın eylemlerine dikkat çekerek, Suriye, Yemen ve Libya’daki silahlı çatışmalar ile bu ülkelerdeki yabancı ülke varlığının sürmesinin ciddiyeti konularında AB ile birlikte ortak anlayış oluştuğunu düşündüklerini kaydetti.

Gayt, “Türkiye ile İran’ın eylemleri, bölgedeki krizleri provoke eden ve körükleyen bir müdahale niteliğindedir. Bölgesel çatışmaların askeri çözümü bulunmuyor ve ülkelerin birliğinin korunmasını garanti edecek siyasi çözümler üretmemiz gerekiyor.” dedi.

‘Filistin çözülürse bölge istikrara kavuşur’

Gayt’a göre, Ortadoğu’da barış ve güvenliği sağlamanın temel taşını Filistin sorununun çözümü oluşturuyor.

“Filistin sorununun çözümünün, bölgeyi istikrara kavuşturmanın ve bölgede aşırıcılık ve şiddeti engellemenin en kısa yolu olduğuna kesinlikle inanıyoruz. Bu sorunu yalnızca ekonomik önlemlerle çözmek imkansız” diyen Gayt, “Bölgelerimiz ortak zorluklar ve tehditlerle karşı karşıya. Terör ve yasadışı göç, sürekli olarak işbirliği yapmamızı gerektiriyor” şeklinde konuştu.

Gayt, göç sorunuyla ilgili olarak da bu sorunun nedenlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak müşterek bir yaklaşım geliştirme çağrısında bulunduklarını vurguladı.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …