ana sayfa / Arap Dünyası / ‘Türkiye’ye karşı Kürtlerle temas kurduk’

‘Türkiye’ye karşı Kürtlerle temas kurduk’

 

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından, Suriye’nin kuzeyini kontrol eden Kürtlere ne olacağı ile ilgili tartışmalar konusunda Şam yönetiminden ilk kez açıklama geldi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, “Kürt gruplar ile diyalogdan başka alternatif yoktur.” dedi.

Şam yönetimi, ABD’nin çekilme kararı sonrası ülkenin kuzeyini kontrol eden Kürtlerle temas kurduklarını resmen açıkladı. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdat, ‘başka alternative olmadığını’ söyledi.

“Suriye hükümeti, Türk müdahalesini göz önüne alarak Kürt gruplarla temaslarını tekrar etkin hale getirdi.” diyen Mikdat, ‘yabancı güçlerin ülkeyi terk edeceğinden de emin olduğunu’ sözlerine ekledi.

Suriyeli yetkili, Kürtlerle ‘geçmişteki deneyimlerin cesaret verici olmadığını’ kabul etse de, bu kez ‘iyimser’ olduğu söyledi. Mikdat, “Diyalogdan başka alternatif olmadığını dikkate alarak, bu siyasi grupları diyaloğa çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.

Suriyeli Kürtlerin, ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme kararını açıklamasından sonra, Rusya arabuluculuğunda Şam ile temas kurduğuna dair bilgi geçen hafta basına sızmıştı. Rusya’ya bir yol haritası sunulduğu da belirtilmişti.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …