ana sayfa / Dünya / Uzaydan gelen radyo sinyalleri tespit edildi

Uzaydan gelen radyo sinyalleri tespit edildi

 

Astronomlar uzaydan gelen ve kaynağı bilinmeyen radyo sinyalleri tespit ettiklerini duyurdu. Sinyal Kanada’da bir teleskop tarafından tespit edildi.

Geçtiğimiz yıl faaliyete geçen Kanada Okanagan Vadisi’ndeki CHIME (Kanada Hidrojen Yoğunluğu Haritalama Deneyi) isimli radyo teleskobu, radyo sinyalleri tespit etti.

British Columbia Üniversitesinden bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucu fark ettikleri tekrar eden sinyal ,1,5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden geliyor.

Gizemli sinyallerin kaynağı bilinmezken, aynı kaynaktan peş peşe 13 radyo sinyali geldiği açıklandı.

Daha önce buna benzer bir sinyal, yalnızca bir kere başka bir teleskop tarafından alınmıştı.

Benzer başka sinyaller

Astrofizikçi Ingrid Stairs, “Bir sinyal daha olması, benzer başka sinyaller de olabileceğine işaret ediyor.”  açıklamasını yaptı.

Stairs, araştırma için daha fazla kaynak bulunmasıyla konunun çözülebileceğini ve sinyalin nereden geldiğini, sinyale neyin sebep olduğunu anlayabileceklerini söyledi.

Konuyla ilgili araştırmayı Nature dergisi yayımladı.

Bilim insanlarının şimdiye kadar 60 hızlı tekil radyo sinyali tespit ettiği, ancak sadece iki tane tekrarlanan sinyal tespit edildiği belirtiliyor.

Sinyallerin kaynağının çok hızlı dönen ve çok hızlı manyetik alana sahip bir nötron yıldızı veya birleşen iki nötron yıldızı olabileceği öne sürülüyor.

Sinyaller ilk kez 2007’de Avustralya’daki Parkes radyo teleskobu tarafından tespit edilmişti.

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …