ana sayfa / Son Dakika / Yasal düzenleme yapılırsa binlerce kişi nefes alacak

Yasal düzenleme yapılırsa binlerce kişi nefes alacak

 

İşsizlik maaşı alabilmek için gereken ‘son 120 gün sürekli çalışma’ koşulunun esnetileceği belirtildi. İş değişikliği sırasında 1 gün bile boşluğu bulunan binlerce kişi, işsizlik maaşı alamıyor. Yasal düzenleme hayata geçirilirse, işsizlere can simidi olacak.

İşsizlik maaşı alabilmek için, son üç yılda en az 600 gün sigortalı ve son 120 gün ‘sürekli’ çalışmak gerekiyor. Sürekli çalışma kuralının bazı istisnaları bulunuyor. Hastalık, ücretsiz izin, disiplin cezası, gözaltına alınma, mahkumiyetle sonuçlanmayan tutukluluk hali, grev, kısmi istihdam, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz, doğal afetler nedeniyle iş yerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde son 120 gün hesaba prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmıyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, son 120 gün içinde iş değiştiren ve iki iş arasında bir gün boşluğu bulunanlar ise işsizlik maaşı alamıyor. Üç yıl işsizlik primi ödeyen bir işçi, işsiz kaldığında on aylık işsizlik maaşı alabiliyor. Ancak 15 yıl kesintisiz çalışan bir işçi son 120 gün içinde işten ayrılıp başka bir işe başlarken 1 gün prim ödenmemişse işsizlik maaşından yararlanamıyor.

Ağustos’ta 12 bin kişi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük eylem planını açıkladığı tarihte, bu durumda olan işçi sayısının 12 bin 500 kişi olduğu belirtildi. Türkiye’de son üç aylık dönemde ise dövizde yaşanan ani dalgalanma dolayısıyla çok sayıda iş yerinde işçi çıkarmalar yaşandı. Bundan dolayı da 120 gün sürekli çalışma kuralına takılan kişi sayısının daha da arttığı tahmin ediliyor.

Geriye dönük hak

İşsizlik maaşı, prim ödeme süresine bağlı olarak 6, 8 veya 10 ay olarak ödeniyor. İşsiz kaldıktan sonraki 30 gün içinde başvuranlara, başvuruyu izleyen ayın 5’inde maaş bağlanıyor. Gecikilen her ay, işsizlik maaşının geçen ay kadar daha az alınması sonucunu doğuruyor. Normalde 6 ay işsizlik maaşı hakkı olan bir işçi, iş akdinin feshinden 4 ay sonra başvuruda bulunursa sadece kalan 2 ayın maaşını alabiliyor. Altı aylık süre dolduktan sonra başvuranlara ise ödeme yapılmıyor.

Bu nedenle, 120 gün sürekli prim ödeme kuralıyla ilgili düzenleme yapılırsa, uygulama kapsamındaki 12 bin 500 kişi, sadece kalan süreler için işsizlik maaşı alabilecek. Tamamını alabilmek için geriye dönük hak sağlanması gerekiyor.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, çalışırken alınan son 4 aylık ortalama maalın yüzde 40’ı üzerinden ödeniyor. Asgari ücretle çalışanlar 2018 yılında 805.60 lira işsizlik maaşı alabiliyor. En yüksek işsizlik maaşı ise 1611.30 lirayı aşamıyor. Son dört aylık brüt maaşı 3 bin lira olan kişiye, damga vergisi düşüldükten sonra 1191 lira işsizlik maaşı ödeniyor. Son dört aylık brüt maaşı 4 bin lira olanlar net 1587.86 lira alıyor. Brüt maaşı 5 bin lira olanlar ise 1611.30 lira alabiliyor.

İşsizlik maaşı alabilmek için iş akdinin işveren tarafından sonlandırılması ya da işçinin haklı nedenle iş akdini feshetmesi gerekiyor. Anlaşmalı olarak işten ayrılanların işsizlik maaşı alabilmesi için de sözleşmenin işveren tarafından sona erdirilmesi zorunlu.

İşsizlik maaşının süresi, prim ödenen güne göre değişiyor. Son üç yılda 600 gün çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay, 1080 gün çalışanlar on ay işsizlik maaşı alıyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler ise işsiz kaldıklarında işsizlik maaşı alamıyor. Gelir getirici bir işte çalıştığı tespit edilenlerin işsizlik maaşı da kesiliyor.

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …