ana sayfa / Son Dakika / YURTTAN SESLER

YURTTAN SESLER

BİZE GÖRE

Yusuf Kamil Sözeri

Malum olduğu üzere, sözün hangi makamda söylendiği önemlidir. Kim demiş, kime demiş, nerede demiş, nasıl demiş, neden demiş vesaire…

Söyleriz  söylemesine de bir de işin diğer yanı vardır: Karşı taraf / başkaları bu sözden ne anlar. Eğer büker mi, habbeyi kubbe mi yapar, elif dersin mertek mi okur?… Koca Mevlana bile “Ne bilirsen bil, bildiğin karşındakinin anladığı kadardır.” demeye getirmiş bu realiteyi ifade ederken.

Meseleye bakış, hüsn-i nazar ya da hüsn-i niyet bu konuda anahtar hükmündeki kavramlar. Bunlarda ayar sıkıntısı olduğunda iletişim kazaları, karşılıklı ithamlar birbiri peşisıra sökün ediyor.

Sözü bu kadar dolaştırdığın yeter diyecek olursanız sadede geleyim: Müzmin bir muhalefet hissiyle ya da gayrimemnun nazarıyla değil, gördüğünü söyleyen insanlara  bile özellikle son birkaç yılda hain muamelesi yapılan bu topraklarda, bugünlerde garip şeyler oluyor.

Ne mi oluyor? Sağcı, solcu, Türkçü, Kürtçü, sosyal demokrat ve diğer pek çok tanıma uyan farklı kesimden insanlar benzer şeyler söyledikleri için  aynı sözlerle damgalandı hatta yaftalandı: Vatan haini!Nankör!..

Neden hain? Vatana nasıl bir ihanet söz konusu? Bunlar ne yapıyor da vatan elden gidiyor? Hem bu çok farklı kimliğe sahip kesimler senelerce birbirlerini vatan hainliğiyle suçlarken nasıl oluyor da bir anda hepsi aynı potada eriyip mücessem hıyanet kesiliyor?

Hıyanetin sebebi bir film. Filmin adı: “Dokunulmazlar”.  Dokunulmazlara dokununca nasırına basılmış refleksiyle ortalığı velveleye verenler; sonrasında bırakın dokunmayı, uzaktan-yakından söylemeyi ve söylenmeyi bile hıyanet bahanesiyle bertaraf eder oldu. Temiz çözüm değil mi?

Dönelim “Garip şeyler oluyor.” bahsine. Garip olan ne? Bu ülkede her zaman gariplikler olur ve olan sonunda gariplere olur. Doğru söyleyenler çıkınlarını alıp (bazen onu da alamadan) yola düşerler bir bilinmeze doğru.

İşte garip olan, yandaş/ tarafgir/taraftar da diyebileceğimiz insanların bile son günlerde yaka silkip hükumetin politikalarını ve bunların sebebiyet verdiği sonuçları hazmedemeyip üst perdeden konuşmaya başlaması. Hem de alenen konuşması, dahası işi “Hakkımı helal etmiyorum, verdiğim oylar haram olsun, sizin için kırdığım insanlardan özür diliyorum, Allah iyiliğinizi(!) versin…” noktasına getirmeleri. Dahası, bu konuşmalarını kaydedip sosyal medyada paylaşmaları…

Ne oldu sahi? Ne değişti? Biz söylerken hain oluyorduk, kasıtlı yapıyorduk, garezimizden dırlayıp duruyorduk. Sırtında akrep var dediklerimiz dün “Hadi oradan hain!” derken bugün akrebin zehrinin tesiriyle hoplayıp zıplıyor ve onu sırtına atanlara lanet okuyor. Biz deyince hıyanet oluyor, gidişat cebine dokunanlara değince sorun yok. Ateş düştüğü yeri yakmakla kalmıyor demek ki, bir kıvılcımla veya bir kozalağın patlamasıyla dört bir yana sirayet ediyor. Ne de olsa ateşin doğasında var:))

Hani anlatırlar ya çiftçi ve hanımı eve yeni bir kapan almışlar. Kapanı gören fareyi bir telaştır almış. Hemen tavuğa koşmuş, evde kapan var, deyip dertlenmiş. Tavuk oralı olmamış. Koyuna koşmuş, onun ne umurunda. Sonra öküzün yanına varmış, onda da aynı umursamazlık. Kime dert yansın garip!.. O gece evden bir ses gelmiş. Ses kapandan gelince kadın karanlıkta koşmuş ki fareyi öldürüp atsın. Meğer kapana kuyruğu kaptıran küçük, zehirli bir yılanmış. Isırılan kadın feryadı basmış ve hemen ardından yatağa düşmüş. Doktor gelmiş, kadını ateşler içinde görünce sıcak bir çorbanın iyi geleceğini söylemiş. Çorba?  Tavuk çorbası iyi olur demiş.Tavuğu hemen kesip çorbayı hazırlamışlar. Olayı duyup da geçmiş olsuna gelenleri doyurmak için koyunu da kesmişler.Tavuk ve koyun  gitmekle kalmamış, kadıncağız da gitmiş. Cenaze, taziye derken eş dost evi doldurmuş. Kocası çaresiz, öküzü de kesmiş.

Söz buraya kadar gelmişken eski Hint hikayelerinde olduğu gibi kıssadan hisse deyip “İşte bu olay da gösteriyor ki..” tarzı izahlara girecek değiliz. Tarih, tekerrürden ibaret…

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …