ana sayfa / Son Dakika / Ziraat Bankası’nın banknot matbaası mı var?

Ziraat Bankası’nın banknot matbaası mı var?

BİLANÇO

VEFA MERİÇ

Çiftçi kredi bekleye dursun. Evvela batık futbol kulüplerini kurtarma talimatı verilen Ziraat Bankası şimdi de batık kredi kartı borçları için imdada yetişecek.

Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler Ziraat şubelerine gidip yüzde 1,10 aylık faiz mukabili kredi çekebilecek. Vade 60 aya (5 yıl) kadar çıkarılabilecek.

“KURTARIN” TALİMATINI ERDOĞAN VERDİ

Ziraat’te ihtiyaç kredisinin aylık maliyeti yüzde 2,50’ye yakın. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimat verince batık kredilerin ödenmesi için yüzde 1,10’dan kredi musluğunu açtı.

Kredi kartında azamî faiz halihazırda yüzde 2,50, gecikme faizi de yüzde 2,75.  Borcunu gecikmeli de olsa ödeyenler cezalandırıldı. Ödemeyenler, borcuna sadık banka müşterilerine nazaran yüzde 50-60 daha az ödeme yaparak borçtan kurtulacak. Ne kadar adil (!) bir hükümet var…   

Kulüplerin başkanları milyonluk arabalarla saltanat sürerken kredileri ödemeyince Ziraat Bankası devreye giriyor. Kredi kartı ile tatil yaparken, keyif çatarken hesabını yapmayanlar, gelirine giderine bakmayanlar da kurtarılacak. Kimin parası ile?

Çiftçi için kaynak tesis etmekle mükellef bir bankanın futbol kulüplerini, kredi kartı gibi tüketim harcamasında kullanılan bir mekanizmayı niye destekler?

ÇİFTÇİ PERİŞAN, YARDIM EDEN YOK

Çiftçi kan ağlıyor. Traktörler çürüyor, tarlalar nadasa bırakılıyor. Mazot, gübre parası bulamayan çiftçi tefecinin eline düşüyor.        

Gelin görün ki Erdoğan talimatı vermişse kanun, nizam hak getire! Müteahhit batmış, kurtarıcı Ziraat! Futbol kulüpleri aldıkları krediyi ödeyemez, gelirlerinin kat be kat üzerinde borçlanır yine Ziraat taşın altına eli koyar.

Aynı Ziraat, patates-soğanı 5 TL’nin üzerine çıkaran üretim krizine çare olacak tek adım atmaz. Çiftçiyi icraya verir. Traktörünü, geçimini temin ettiği arazisini haczeder.

“Affa karşıyız. Bu son!” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak son bir haftada milyarlarca liralık krediyi batırmış kişi ve kurumlara verilen destekleri nasıl izah edecek?

BÜTÇE AÇIĞI 80 MİLYAR TL’YE FIRLADI

Bütçe açığı 80 milyar TL’ye tırmanmış bir memlekette Ziraat Bankası’nı har vurup harman savuran kimseler için seferber etmenin sebebi ne olabilir ki!

Ziraat Bankası kaliteli petrol buldu da milletin haberi mi yok? Ya da ikinci bir banknot matbaası da Ziraat için para mı basıyor?

Saray’dan gelen talimata göre kredi veren bir banka bu kadar parayı nereden buluyor?

Kaynak üretemeyen, borç da olsa yurt dışından para getiremeyen bir iktidarın çiftçiyi, tarımı teşvik etmek maksadıyla kurulan Ziraat Bankası’nı seçim ekonomisine alet etmesinin bedeli çok ağır olacak.

Maalesef o bedeli yine olup bitende zerre kadar dahli olmayan garibanlar ödeyecek. Şimdilik mecbur kalmadıkça zam yapılmıyor. Seçimden sonra zam yağmuru başlayacak.    

 

Bunu da takip et

Yakınlarının Hayatını Kaybettiklerini Öğrenince, Hastanenin Camlarını Kırdı

Sivas’ta ameliyat sırasında hayatını kaybeden hastanın yakınları, hastane binasının camını kırdı. Taşkınlığı polis ekipleri önledi. …